Energy security policy in Greece and Turkey during the years of ?rapprochement?, 1999-2007 cooperation or antagonism? (with a concentration in pipeline diplomacy dimension)
(1999-2007), ?yakınlaşma? yılları arasında, Türkiye ve Yunanistandaki, enerji güvenliği politikaları işbirliği mi düsmanlık mı?(boru hattı diplomasisi boyutu ağırlıklı)
- Tez No: 254546
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARRY TZİMİTRAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez, ''yakınlaşma'' yılları arasındaki Türk-Yunan ilişkilerinin doğasını, 1999-2007 yılları arasındaki enerji güvenliği politikaları ve özellikle iki ülkedeki petrol ve gaz boru hattı diplomasisi açısından inceler. Helsinki U-turn ve deprem diplomasisi, Yunanistan ve Türkiye'ye ikili ilişkilerinde ''yakınlaşma'' sürecini başlatmıştır. Enerji güvenliği politikası, bir ülkenin güç statüsünde, uluslararası organizasyonlarında ve etkili bir ülke olmasında önemli bir rol oynar. Bunun yerine boru hattı diplomasisi, ülkeler arasında ekonomik işbirliği, güvenlik ve jeopolitik karakteridir. Her iki ülke açısından da (Türkiye-Yunanistan) üçüncü şahıslar, enerji güvenliği politikasını ve boru hattı diplomasisini doğrudan etkiler. 2004 ve sonrasındaki dönemde Kıbrıs'ın AB'ye girmesi ve Türkiye müzakerelerinin başlamasından sonra, Türk-Yunan ilişkileri '' dètente'' seviyesine gerilemiştir ama enerji güvenliği politikaları açısından işbirliğine başlamışlardır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the nature of Greek-Turkish relations during the years of ?rapprochement?, 1999-2007 in energy security policy, especially by concentrated to the oil and gas pipeline diplomacy on each country. Helsinki U-turn and earthquake diplomacy offered the appropriate preconditions for Greece and Turkey to engage the period of ?rapprochement? in their bilateral relations. Energy security policy is a critical factor of the overall power status of a nation/international body and a powerful instrument of effective and forceful nation/international policy making. Instead, pipeline diplomacy (cross-border pipelines) is more than just an economic cooperation among nations; rather it has security and geopolitical nature. In both cases (Greek and Turkish) third party role directly influence the route of energy security policy and pipeline diplomacy. While 2004 onwards, after Cyprus accession to EU and the opening of Turkish-European negotiating process, Greek-Turkish relations seems that demoted to the level of a dètente, according to energy security policy level they established a cooperating status.