Türkiye'de makroekonomik faktörlerin bankacılık sektörü riskleri üzerine etkilerinin ampirik analizi: 1995-2008
Empirical analysis of macroeconomic factors on risks of the banking secter in Turkey: 1995-2008
  1. Tez No: 254560
  2. Yazar: AYÇA TEKELİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ TUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bankalar işlevlerini yerine getirirken; likidite riski, faaliyet riski, kredi riski, faiz oranı riski ve kur riski gibi çeşitli risklere maruz kalmakta, tüm bu risklerin yanında iflas riski de yaşayan bankalar hizmetlerini yerine getirirken maruz kaldığı bu risklerin karşılığı olarak bir gelir elde etmektedir. Elde ettikleri bu gelir, kar/zarar olarak bir sonuç ortaya çıkarmaktadır. Aktif getiri ve öz sermaye karlılık oranları sonucu, ortaya çıkan karın ne olduğu belirlenir ve yeterli görülüp görülmemesine göre bir planlama yapılır. Bankaların karlılık oranlarını koruyabilmeleri için etkilendikleri riskleri etkin yönetebilmeli ve riskleri dikkate alarak fiyatlamada bulunmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
When banks function, they are exposed to diversified risks which are liquidity risk, activity risk, credit risk, interest rate risk and currency risk. Beside all of these risks, they are also exposed to bankruptcy risk. Consequently, banks get income as a recompense for these risks that they are exposed to. The income results in either profit or loss. The profit is assessed as a result of asset yield and returns on equity, and a planning is made according to the sufficiency of profit. In order to converse returns on equity, banks should manage the risks effectively and price by taking risks into consideration.