Basel II standartları ve Türk KOBİ'leri üzerindeki etkilerinin tespitine ilişkin bir araştırma
A research on the impact of basel II standards upon Turkish Small and Medium Size Enterprises
  1. Tez No: 254559
  2. Yazar: AYŞE GÜL HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 327
Özet
Bu çalışmada, Basel II standartlarının KOBİ kredileri üzerindeki etkileri incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın teorik bölümlerinde, Basel II standartlarını ortaya çıkaran süreç, Basel II standartları ve Basel II standartlarının KOBİ'ler üzerindeki etkileri genel çerçevede açıklanmıştır. Bununla birlikte, literatür taraması sonucu elde edilen, Basel II standartlarının KOBİ'ler üzerindeki etkilerini konu alan çalışmalar hakkında açıklamalara da yer verilmiştir.Çalışmanın araştırma bölümünde ise, Basel II standartlarının KOBİ'ler üzerindeki etkisini belirleyebilmek için İMKB işletmeleri büyük işletme?KOBİ, kurumsal KOBİ?perakende KOBİ olarak sınıflandırılmıştır. 2005?2008 döneminde kurumsal ve perakende KOBİ'lerin oranları karşılaştırılmış ve bu işletmelerin kredi değerliliği belirlenmiştir. Bununla birlikte, farklı risk ölçüm yaklaşımları kullanılarak kurumsal ve perakende KOBİ kredileri için bankaların asgari sermaye tutarı ve risk ağırlıklı varlıkları ile kredinin fiyatı hesaplanmıştır. Ayrıca, teminatların kredi fiyatı üzerindeki etkisini belirleyebilmek için teminat farklılaştırması yapılarak analiz yenilenmiştir.Araştırmanın sonuçları, iyi derecelendirme notuna sahip olan kurumsal ve perakende KOBİ'lerin Basel II standartlarından olumlu yönde etkileneceğini ve Basel II standartlarına göre risk azaltıcı unsur olarak kabul edilen teminatları kullanan KOBİ'lerin daha uygun maliyetle kredi sağlayabilecekleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impacts of Basel II standards upon SME loans. The theoretical chapters of the study explain the process in which Basel II standards have arisen, what Basel II standards are, and their effects on SME?s in general. The theoretical side of the research also gives a review of the studies on the impacts of Basel II standards upon SME?s through an examination of the relevant literature.The empirical part of the study classifies Istanbul Stock Exchange enterprises into three groups: big enterprise? SME?s, corporate SME?retail SME?s, in order to identify the impacts of Basel II standards upon SME?s. The rates of corporate and retail SME?s are compared for the period of 2005?2008, and the credit worthiness of these enterprises is identified. Moreover, the minimum capital of banks for SME loans, their risk weighted assets and the price of credits are calculated by using different risk measurement approaches. Furthermore in order to identify the impacts of bank collateral on loan price, the analysis is renewed by making a collateral differentiation.The findings of the study suggest that corporate and retail SME?s with good credit rating would be affected positively by Basel II standards, while the SME?s, which use collateral that are accepted as risk mitigation factors according to Basel II standards, would obtain credits with acceptable cost.