Türkiye bankacılık sektörü sorunlu kredilerinin yapısı ve belirleyicilerinin ARDL sınır testi yöntemi ile analizi
Analysis of the structure and determinants of bad loans in the Turkish banking sector with ARDL bounds test method
  1. Tez No: 746802
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN SAYILGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Küresel ekonominin çarklarının dönmesi finansal sistemin bu çarkları aksamadan beslemesine bağlıdır. İnsan vücudundaki kanın organları beslemesi gibi finansal sistemdeki kredi döngüsü ve akışkanlığının korunması, şirketlerin üretimlerinin devamını sağlamaları ve bireylerin de satın alma güçlerinin desteklenmesi yönüyle hayati öneme sahiptir. Kredi akışkanlığında ortaya çıkan aksamalar, bankaların ekonomiyi beslemesini kısıtlamaktadır. Zira geri dönen her kredi ekonomiye tekrar aktarılarak hem ekonomiyi ayakta tutmakta hem de finansal sistemin sürdürülebilirliğini sağlamaktadır. Bu nedenle, finansal kuruluşların kredi tahsislerinde riskleri mümkün olabildiği ölçüde öngörebilmeleri ve riskin etkilerini en aza indirmeleri gerekmektedir. Finansal kuruluşların kendi içlerinde alacakları önleyici tedbirlerin yanı sıra kamu otoritesi tarafından da bu amaçla alınacak tedbirler önem arz etmektedir. Kredi riskliliğinde artışlar sorunlu kredi artışları ile sonuçlanabilmektedir. Sorunlu krediler bankalar için zarar tehlikesi içermekte, ayrıca kamusal maliyete neden olmaktadır. Kredi geri ödemelerindeki belirsizlikler ve geri ödemeleri etkileyen faktörler hakkında literatürde pek çok çalışma yer almaktadır. Bu çalışmalarda takipteki krediler odaklı bir yaklaşım sergilendiği görülmüştür. Oysa kredilerin takibe intikaline kadar yakın izlemede uzun süre izlenebildikleri, kriz dönemlerinde bu grupta gözlemlenen önemli artışlardan anlaşılmaktadır. Bu nedenle, takipteki krediler ile birlikte yakın izlemede sınıflandırılan krediler önemli bir erken uyarı göstergesidir. Bu çalışmada diğer çalışmalardan farklı olarak, takibe intikal etmiş krediler ile birlikte sorunlu krediler kümesi genişletilerek yakın izlemedeki krediler de hesaplamaya dahil edilmiş, böylelikle kredi riski daha bütüncül bir anlayışla analiz edilmiştir. Bu çerçevede, çalışmada 2003-2019 yılları arasında Türkiye Bankacılık Sektöründe yer alan mevduat, katılım ve kalkınma ve yatırım bankalarının sorunlu kredilerini etkilemesi muhtemel değişkenler incelenmiş, bağımlı değişken olarak sorunlu krediler oranı, bağımsız değişken olarak ise bankalara özgü bazı göstergeler ile makro ekonomik göstergeler kullanılmıştır. Araştırma kapsamında kullanılan veriler BDDK, TCMB ve TBB gibi kurum ve kuruluşların online veri tabanlarından elde edilerek analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında oluşturulan modelde bankalara özgü ve makroekonomik faktörlere birlikte yer verilmiştir. Ekonometrik yöntem uygulamasında, ilk aşamada modelde yer alan değişkenlerin durağanlık özelliklerinin belirlenmesi amacıyla Genişletilmiş Dickey-Fuller ve Phillips-Perron birim kök testleri uygulanmıştır. İkinci aşamada modelde yer alan bağımlı değişken ve açıklayıcı değişkenler arasında uzun dönem eşbütünleşme ilişkisinin bulunup bulunmadığı ARDL sınır testi yöntemi ile incelenmiştir. Üçüncü aşamada uzun dönem katsayıları ve hata düzeltme katsayıları ARDL yöntemi ile tahmin edilerek tahmin sonuçları yorumlanmış, gerekli tanısal testler uygulanmıştır. Uygulama sonuçları, sorunlu krediler oranı ile bankalara özgü ve makroekonomik faktörler arasında eşbütünleşme ilişkisinin varlığını göstermektedir. Araştırma sonuçları, sorunlu krediler oranı ile kredi mevduat oranı, standart kredi büyümesi ve sanayi üretim endeksi büyümesi değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ve negatif ilişki olduğunu, sermaye yeterlilik oranı, tüketici enflasyonu ve döviz kuru büyümesi değişkenleri ile istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif ilişki olduğunu göstermiştir. Sonuçlar genel olarak literatür ile uyumlu olarak görülse de sorunlu krediler oranı ile aktif karlılığı ve ortalama faiz oranları arasında, literatürde yer alan çalışmaların ve genel beklentinin aksine istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmadığı görülmüştür. Özetle çalışma bulguları, bankalara özgü ve makro ekonomik faktörlerin sorunlu krediler oranı üzerinde önemli etkileri olduğu, elde edilen sonuçların kredi riski analizlerinin yanı sıra sorunlu krediler için oluşturulacak erken uyarı sistemleri ve karşılık uygulamalarında kullanılabileceği, bununla birlikte, finansal istikrarın gözetiminde uygulanan politika araçlarının geliştirilmesinde dikkate alınabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The turning of the wheels of the global economy depends on the financial system to feed these wheels without a hitch. Just as the blood in the human body nourishes the organs, maintaining the credit cycle and fluidity in the financial system is of vital importance in terms of ensuring the continuation of the production of companies and supporting the purchasing power of individuals. Disruptions in credit flow restrict banks from feeding the economy. Because each loan returned is transferred to the economy again, keeping the economy alive and ensuring the sustainability of the financial system. For this reason, financial institutions should be able to predict risks as much as possible in their loan allocations and minimize the effects of risk. In addition to the preventive measures to be taken by financial institutions themselves, the measures to be taken by the public authority for this purpose are also important. Increases in credit risk may result in increased bad loans. Bad loans pose a risk of loss for banks, and also cause public costs. There are many studies in the literature about the uncertainties in loan repayments and the factors affecting repayments. In these studies, it was observed that an approach focused on non-performing loans. However, it can be understood from the significant increases observed in this group during the crisis periods that the loans can be monitored for a long time under close monitoring until their transfer to follow-up. Therefore, loans classified under close monitoring together with non-performing loans are an important early warning indicator. In this study, unlike other studies, the set of non-performing loans was expanded along with“bad loans”, and loans under close monitoring were also included in the calculation, thus, credit risk was analyzed with a more holistic approach. In this context, in this study, the variables that are likely to affect the Bad Loans of deposit, participation and development and investment banks in the Turkish Banking Sector between 2003-2019 were examined, the ratio of Bad Loans (BLR) was used as the dependent variable, and some indicators specific to banks and macroeconomic indicators were used as the independent variable. The data used within the scope of the research were obtained from the online databases of institutions and organizations such as BDDK (BRSA), TCMB (CBT) and TBB (TBAT) and analyzed. In the model created within the scope of the research, bankspecific and macroeconomic factors are included together. In the econometric method application, Extended Dickey-Fuller and Phillips-Perron unit root tests were applied in order to determine the stationarity properties of the variables in the model at the first stage. In the second stage, whether there is a long-term cointegration relationship between the dependent variable and explanatory variables in the model was examined by ARDL bounds test method. In the third stage, long-term coefficients and error correction coefficients were estimated by ARDL method, estimation results were interpreted, and necessary diagnostic tests were applied. The application results show the existence of a cointegration relationship between the BLR and bank-specific and macroeconomic factors. The results of the research showed that there is a statistically significant and negative relationship between the BLR ratio and the loan deposit rate, standard loan growth and industrial production index growth variables, and a statistically significant and positive relationship with the capital adequacy ratio, consumer inflation and exchange rate growth variables. Although the results are generally seen as compatible with the literature, it has been observed that there is no statistically significant relationship between the BLR, return on assets and average interest rates, contrary to the studies in the literature and the general expectation. In summary, the findings of the study show that bank-specific and macroeconomic factors have significant effects on the ratio of bad loans, that the results obtained can be used in credit risk analysis as well as early warning systems and provisioning applications for bad loans, and that they can be taken into account in the development of policy tools applied under the supervision of financial stability. is being evaluated.