Doğum günü 26 Eylül: Ulus inşası sürecinde bir kutuplaşma ekseni olarak Türk Dil Devrimi
Born on the 26th of September: The Turkish Language Revolution as a polarisation axis in the nation-building process
  1. Tez No: 254574
  2. Yazar: H. SILA OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BELGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Türk İnkılap Tarihi, Sociology, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Cumhuriyet'in ilk yıllarında başlatılan Türk Dil Devrimi'ni inceleyen bu tez, devrimin dil üzerindeki etkilerinden çok, milliyetçilik ve ulus inşası anlayışıyla nasıl bir araç olarak kullanıldığına, bu şekilde kullanılmanın toplum içinde nasıl bir kutuplaşmaya yol açtığına değinmektedir. Dünyadaki dil hareketlerinin altyapısı ve Türkiye'de dil devriminden önceki girişimler kısaca ele alındıktan sonra, dil devriminin siyasi ve ideolojik uzantıları kurumlar, kişiler ve gelişmeler ışığında incelenmekte, ortaya çıkan sonuç değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the Turkish Language Reform, a process that initiated in the first few years of the Republic, as more of an an instrument of nationalism and nationbuilding than a linguistic movement, and attempts to shed light on how this reform caused polarisation within the society. After brief sections on the infrastructure of language movements across the world and the precursors to the language reform in Turkey, the political and ideological ramifications of the language reform are investigated on an institutional, personal and incidental basis, leading up to an assessment of its consequences and the current situation.