Türkiye'de arabağlantı düzenlemeleri
Interconnection regulations in Turkey
- Tez No: 254575
- Danışmanlar: DR. HASAN SÜEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Hukuk, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Law, Communication Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Telekomünikasyon piyasalarında yaşanan serbestleşme hareketlerinin ardından arabağlantı konusunun önemi artmış ve bu konu ayrıntılı bir şekilde regüle edilmeye başlanmıştır. Ülkemizde de telekomünikasyon piyasasının serbestleşmesi ile birlikte arabağlantı konusunda ayrıntılı bir mevzuat oluşturulmuştur. Bu çalışmanın amacı ülkemizdeki arabağlantı mevzuatının incelenerek, bu mevzuatın yeterliliği, ülkemizdeki çeşitli anayasal ilkeler ve uluslararası alanda kabul gören arabağlantı prensipleri ile uyumunun irdelenmesidir. Bu çerçevede öncelikle genel olarak arabağlantı kavramı, regülasyonu ve uluslararası alanda genel kabul gören arabağlantı prensipleri incelenmiş; ardından ülkemizdeki arabağlantı mevzuatı bu mevzuatın ülkemizdeki anayasal kurallar ve uluslararası ilkeler ile uyumu değerlendirilerek eksiklikler ile ilgili çözüm önerilerimiz sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
After the beginning of the liberalization process in the telecommunication sector, the importance of the interconnection has been increased and interconnection issues have been particularly regulated. After the telecommunication liberalization, a detailed interconnection legislation has been enacted in Turkey. The aims of this thesis are to examine the interconnection legislation of Turkey and to consider its consistency with some of the constitutional principles of Turkey as well as with internationally recognized interconnection principles. In this context, we must first provide a general analysis of the interconnection concept, interconnection regulation and internationally recognized interconnection principles. Furthermore, Turkey?s interconnection legislation and its consistency with the constitutional principles of Turkey and with internationally recognized interconnection principles are also examined. Finally, the deficiencies of the legislation are identified and our corresponding suggestions are presented.