Erken agresif parenteral nütrisyon ile beslenen intrauterin büyüme kısıtlılığı olan ve olmayan çok düşük doğum ağırlıklı bebeklerin erken büyüme hızlarının kontrollü karşılaştırılması
Controlled comparison of early growth velocities of IUGR and NON-IUGR VLBW infants WHO received early aggressive parenteral nutrition
  1. Tez No: 243097
  2. Yazar: GÖKMEN BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
AMAÇ: Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerinde çok düşük doğum ağırlıklı bebeklerin beslenmesinde erken, agresif parenteral beslenme kabul edilmiş beslenme şeklidir. Ancak, IUGR olan ve normal intrauterin büyüyen bebeklerin aynı hızda büyümeyi gösterip göstermediği bilinmemektedir. Kronik IUGR olan fetusta protein sentezi refrakter olabileceğinden, bu beslenme uygun olmayabilir ve farklı beslenme protokolü gerekebilir. Bu çalışma ile IUGR olan ve olmayan çok düşük doğum ağırlıklı bebeklerin 28. güne ve taburculuk zamanına değin büyüme hızlarının karşılaştırılarak araştırılması, ayrıca postnatal ağırlık kayıpları, doğum ağırlıklarına ulaşma zamanları ve biyokimyasal parametrelerinin karşılaştırılması; beslenme özellikleri ve majör morbiditelerin büyüme hızlarına etkilerinin olup olmadığının belirlenmesi ve aşırı düşük doğum ağırlıklı bebekler arasında subgrup analizi yapılması amaçlanmıştır.ÇALIŞMA DÜZENİ: Retrospektif klinik vaka kontrollü çalışma.HASTALAR VE YÖNTEM: Şubat 2006? Eylül 2009 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde izlenen çok düşük doğum ağırlıklı (
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Early aggressive parenteral nutrition is the preferred way of nutritional management for VLBW infants. However, it is not known whether IUGR infants and those without IUGR grow up at a similar velocity postnatally or not. Protein synthesis may be refractory in chronically IUGR infants, therefore this kind of feeding may not be appropriate and a different feeding protocol may be required. In this study, we aimed to determine growth velocities of IUGR and non-IUGR infants until discharge and for the first 28 days; postnatal maximum weight losses, ages to regain birth weights; whether nutritional characteristics and major morbidities exert effects on growth velocities or not; perform subgroup analysis for ELBW infants and compare biochemical characteristics.STUDY DESIGN: Retrospective, clinical case-controlled study.PATIENTS AND METHODS: The files of very low birth weight (