The conflict prolonging factors: The Georgian-Abkhazian and Georgian-Ossetian cases
Çatışmayı uzatan faktörler: Gürcü-Abhazya ve Gürcü-Osetya örnekleri
  1. Tez No: 254591
  2. Yazar: ESRA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE KUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tez, Gürcistan'ın uluslararası tanınmış sınırları dahilindeki etnik ayrılıkçı çatışmalara ,Gürcü- Abhazya ve Gürcü- Osetya vakalarına, odaklanmıştır. Bu makale, bu iki çatışmanın uzamasının bölgesel düzene ve bölgesel gelişime başlıca engel olduğunu görerek, Abhazya ve Güney Osetya barış süreçlerindeki açmazları kuvvetlendiren faktörleri analiz etmeyi amaçlamıştır. `Çatışmaları uzatan faktörler' üstünde yapılan derinlemesine çalışma , bu çatışmaların zaman içerisindeki gelişimlerini gerçekleştirdikleri bağlamların incelenmesi ve sonunda ortaya çıkan açmazların ardındaki nedensel açıklamaların tanımlanması için zemin oluşturmuştur. Bilhassa, bu makale, bu iki örnek olaydaki içsel ve dışsal aktörleri ve bununla beraber bu çatışmaların sona ermesini engelleyecek veya geciktirecek şekilde sentezlenen bu önemli aktörlerin amaçlarını ve dürtülerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Dahası, dış aktörlerin, özellikle de Rusya'nın, çatışmaların seyrini belirleyen parametrelere etkilerinin iç aktörlerden daha güçlü olduğu kabul edilmiştir. Yani kısacası, çatışmaların sürmesine neden olan dinamikler ve kuvvetlerin somut analizi, bu iki özel vakada çözüme yönelik ilerlemenin eksikliğine ilişkin içsel bir anlayış sağlayacaklardır.
Özet (Çeviri)
This dissertation focuses on the ethnic separatist conflicts within the internationally recognized borders of Georgia: Georgian-Abkhazian and Georgian-Ossetian cases. Recognizing that the prolongation of these two conflicts has been a major obstacle for the regional stability, as well as the regional development, this paper has particularly aimed to analyze a multitude of factors driving the entrenchment of the impasse in their peace processes. The study of the `conflict prolonging factors? has been the groundwork for progressively examining the context within which the conflicts have evolved and identifying the causal explanations behind the ensuing stalemate. In particular, this paper has intended to find out and specify the external and internal actors, as well as their motives which accumulate to hinder or delay the settlement of the conflicts. Moreover, it is acknowledged that external players, most notably Russia, have been more powerful than internal players in affecting the parameters that determine the course of the conflicts. That is to say, the concrete analysis of the dynamics and forces that tend to sustain the conflicts will provide an insight for understanding the lack of progress towards resolution in these two specific cases.