Pairs trading in most traded Turkish bank stocks
En çok işlem gören banka hisselerinde ikili işlemler
  1. Tez No: 441551
  2. Yazar: KEREM ÖNDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KASMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tezin amacı, Borsa İstanbul'da en çok işlem gören altı bankanın hisse senedi ve varantlarında ikili işlem stratejisi ile işlem yaparak kar edilip edilemeyeceğinin test edilmesidir. Bu testin yapılmasında eş bütünleşme testi ve hata düzeltme modeli birlikte kullanılmıştır. Altı hisseden oluşan on beş çiftin tümü eş bütünleşiktir. Eş bütünleşme testinin sonrasında tüm çiftler için hata düzeltme modeli uygulanmış, bir çift dışında tüm çiftler için hata düzeltme modeli uygulanabilir olarak bulunmuştur. Hata düzeltme modelinin uygulanabilir olduğu on dört çift için hisse senedi, asli değersiz ve asli değerli opsiyonlarda ikili işlemler stratejisi uygulanarak kar edilip edilemeyeceği test edilmiştir. Hisse senedi ikili işlemlerinde genellikle kar elde edilirken varantlara göre bu karlar/zararlar görece düşük kalmıştır. Diğer taraftan ikili işlemler sonucu asli değerli varantlar, asli değersiz varantlara göre daha iyi performans göstermiştir. Bunun en önemli nedeni, asli değersiz varantlar için ödenen spread (alım-satım arasındaki fark) maliyetinin daha yüksek olması olarak değerlendirilmiştir. Buna ek olarak ikili işlem pozisyonunu elde tutma süresi uzadıkça varantlarda edilen zararın arttığı ya da karın azaldığı görülmüştür. Buna sebep olanın ise; elde tutma süresinin uzamasıyla ödenen zaman değerinin, yani maliyetin artması olduğu gözlemlenmiştir. Analizden elde edilen bulguların kaldıraçlı finansal enstrümanları kullanarak ikili işlem yapmak isteyen yatırımcılara, ikili işlemlere uygun finansal enstrüman sunmak isteyen finansal kurumlar ile düzenleyici ve denetleyici kuruluşlara yararlı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to test if there is opportunity to make profit by using pairs trading strategy in six most traded Turkish bank stocks and their warrants in Borsa Istanbul. Co-integration test and error correction model are conducted for this test. Fifteen pairs which are consisted of six stocks are all co-integrated. After co-integration test, error correction model is estimated for all pairs, all pairs can be estimated with error correction model except one. For fourteen pairs which can be estimated with error correction model, pairs trading strategy is tested for stocks, for in the money and for out of the money warrants if there is opportunity to make profit. Pairs trading in stocks generally result in profit but these profits/losses are relatively low when they are compared with warrants. On the other hand, in the money warrants perform better than out of the money warrants for pairs trading. The reason is that the spread cost paid for out of the money warrants are higher than in the money warrants. Additionally, as pair holding period extends the loss in warrants increases or the profits in warrants decreases. The reason of this situation is that, as holding period extends, time value paid for warrants which means the cost increases. It is expected that, findings of the analysis will be beneficial for investors who want to use pairs trading with leveraged instruments, for financial institutions which would like to launch appropriate financial instruments