Türkiye'de tutuklu ve hükümlülerin yeniden sosyalleştirilmesi
Re-socialization of arrested person and convicts in Turkey
  1. Tez No: 254608
  2. Yazar: BERİVAN YAKIŞIR
  3. Danışmanlar: UZMAN GALMA JAHİC
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Türk ceza infaz sistemi, tutuklu ve hükümlünün sosyallestirilmesine dayanır. Tutuklu ve hükümlünün sosyallestirilmesi, öncelikle bu kisilerin tıbbi ve sosyal yönden incelenmesidir. Ardından tutuklu ve hükümlülerin gruplandırılması yapılıyor. Hükümlülerin incelenip gruplandırılmasındaki amaç suçun tekrar islenmesine engel olmadır. Bunun yolu ise dogru sosyallestirme programlarının uygulanmasından geçer. Cezaevlerinde yeniden sosyallestirmenin gerçeklesebilmesi için bu sosyallestirme unsurlarının hayata geçirilmesinde sorunların yasanmaması gerekir. Oysa sosyallestirme programlarının uygulanmasında birçok sorun yasanmaktadır. Bu sorunların en önemli nedeni cezaevlerinin asırı dolulugudur. Cezaevlerinin asırı dolu olması ve ayrıca yeterli egitimli personelin bulunmaması da sosyallestirme programlarının uygulanmasını engellemektedir. Sosyallestirmenin saglanabilmesi için çözümlerden biri de hapis cezası dısında baska yaptırımların uygulanmasıdır. Türk Ceza Sistemine yeni giren denetimli serbestlik, suçlunun iyilestirilmesi, sosyal ortamdan kopmaması için bir fırsattır. Yeniden sosyallestirmenin temel sorunlarından biri de süresinin belirsizligidir. Hükümlünün iyilesene kadar cezaevinde kalması gerekir, ama bu süre hükümlülük süresini asabilir. Degisimin nasıl ölçülecegi ise ayrı bir sorundur. Hükümlüler degistigi, iyilestigi noktasında farklı davranıslar göstererek görevlileri yanıltabilir. Bir de hükümlüler genellikle kosullu salıverilmeden yararlanabilmek için bu tür yeniden sosyallestirme programlarına katılmaktadır. Bu nedenle birçok yeniden sosyallestirme faaliyetine katılan hükümlünün gerçekten iyilesmeyi mi yoksa kosullu salıverilmeden yararlanmak suretiyle cezaevinden bir an önce çıkmayı mı amaçladıgı üzerinde durulmalı ve gerçekten iyilesip iyilesmedigi saptanmalıdır. Her suçlunun özellikleri farklı oldugu için her suçlu için ayrı bir bireysellestirilmis sosyallestirme programına ihtiyaç duyulmaktadır. Her suçlu için ihtiyaç duyulan ayrı bir sosyallestirme programı ise çok masraf gerektirmektedir. Bu noktada da özellestirme baska bir çözüm olabilir. Bir diger sorun ise, tutuklu ve hükümlüye karsı anlayıs ve bilinç sorunu. Önyargıya sahip olan, sosyallestirme bilincine sahip olmayan kafa yapısındaki Devlet görevlilerinin özellestirme de denetim görevini üstlenmeleri özellestirmenin amacına hizmet etmeyecektir. Oysa Devlet tarafından tutuklu ve hükümlünün iyilestirilmesinin, topluma kolay uyum saglayabilmesinin tüm topluma fayda saglayacagı, bu kisilerin iyilestirilmesinin toplum barısı ve kamu düzeni için vazgeçilmez oldugu bilincinin olusması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Turkish Punishment Execution System is based on socializing the prisoners and convicts. Socializing the prisoners and convicts is mainly to investigate them medically and socially. Then the classification of the prisoners and convicts are made. The aim of investigating and classification of the prisoners is to prevent the crime not to be committed again. The way to do so is to apply the right socialization programs. In order to realize the socialization in the prisons, it is necessary not to encounter with the problems during the application of these socialization. Nevertheless, many problems are experienced in the application of the socialization programs. The most important reason for these problems is the extreme occupancy of the prisons. The extreme occupancy of the prisons and also the unavailability of the adequate educated personnel prevent the application of the socialization programs. One of the solutions to provide the socialization is to apply other enforcements apart from the penalty of imprisonment. The controlled liberty which has recently entered into Turkish Punishment System is an opportunity to rehabilitate the convict and for the convict not to be alienated from the social environment. Also, one of the major problems of re-socializing is the uncertainty of its period. The convict should stay in prison until he recovers, but this period may exceed the time of imprisonment. How to measure out the change is also another problem. The convicts may mislead the officers by displaying different behaviors as if they recovered. Moreover, the convicts generally participate in this kind of re-socialization programs in order to benefit from the conditional release. For this reason, it should be focus on whether the convicts who participate into many re-socialization programs really want to recover or they aim at being released from the prison as soon as possible by benefiting from the conditional release and it should be identify whether they really recover or not. As every convict has different characteristics, an individualized socialization program is needed separately for each convict. The different socialization program needed separately for each convict requires so much cost. In this respect, privatization can be another solution. Another problem is the understanding towards the convicts and the problem of consciousness. On the contrary, the consciousness of the rehabilitation of the prisoner and convict by the government, their easy adaptation to the community will benefit all the society; the rehabilitation of these people is indispensable for the peace of the society and public order is to be created.