Wernicke-Korsakoff hastalığı ve uzun süreli açlığın diğer nörolojik, sistematik komplikasyonları
Wernicke-Korsakoff syndrome and neurologic, systematic complications of prolanged starvation
- Tez No: 79739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GÜRVİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
ÖZET Ülkemizde 1996 yaz aylarında, politik tutuklu ve hükümlüler tarafından altmış dokuz gün süren açlık grevi yapılmış ve on iki katılımcının ölümüyle sonuçlanmıştır. Bu çalışmada, akut dönemde ve sonraki bir yıllık sürede izlenen açlık grevcilerindeki nörolojik ve diğer sistemik komplikasyonlar değerlendirilmiştir. Yatırılarak izlenen on sekiz hastanın yaş ortalaması 30 olarak bulunmuştur. Tümünde Wernicke ansefalopatisi (W A) olan bu hastaların 10 'unda Korsakoff sendromu (KS) gelişmiştir. Bu hastaların klinik izlenilen yaraşıra nöropsikolojik, nöroradyolojik ve elektrofizyolojik (EEG, EMG ve EP) incelemeleri yapılmıştır. Nörootolojik ve kardiyolojik değerlendirmeleri de yapılan hastaların metabolik problemleri ve yeniden beslenme süreçleri değerlendirilmiştir. Ölen altı hastanın nekropsi bulguları elde edilmiş ve yeniden yorumlanmıştır. Türkiye'nin en büyük cezaevlerinden biri olan Bayrampaşa Cezaevi'ne aylık yapılan ziyaretlerle, 63 açlık grevcisinin klinik değerlendirmesi ve takibi yapılmıştır. WA'mn klinik seyrinde ılımlı ve orta derecedeki ataksi ve nistagmus izole bulgu olarak kalmıştır. Ancak hastalarımızın bir bölümünde beşinci aydan itibaren progresyon gözlenmiştir. Saf amnestik tablo olarak seyreden KS'li hastalarımızda, başlangıçta ve daha sonrasında psikotik ve/veya depresif psişik gösteriler yaygın olarak gelişmiştir. KS'li hastaların nöropsikolojik değerlendirmeleri saf amnestik durumla uyumludur. Birinci yılda tekrarlanan nöropsikolojik testlerde anlamlı iyileşme olmamıştır. MRG ile elde edilen nöroradyolojik bulgular ise medial talamik ve üçüncü ventrikül çevresinde hiperintensite ile bazı hastalarda olan mamiller cisim atrofisidir. Elektrofizyolojik incelemeler sonucunda, genel kas yıkımına ek olarak hafif aksonal periferik sinir sistemi tutulumu bulguları elde edilmiştir. 204Kardiyolojik değerlendirmede, ağır malnütrisyonun sebep olduğu sol ventrikül kas kitlesinde kayıpla, tiamin eksikliğine bağlı gelişen otonomik tutulum bulgulan elde edilmiştir. Bu denli uzun açlık sonrasında en uygun yeniden beslenmenin kısmi TPN destekli oligopeptid diyetle sağlanabileceği gösterilmiştir. Sonuç olarak, uzun süreli açlığın en belirgin ve kalıcı komplikasyonu WA-WKS'dir. Hastalarımıza açlığın sonlandırılmasında verilen tiamin eklenmemiş İV glikoz solüsyonlarının, sendromun derecesini ve yaygınlığını artırdığı da açıkça gözlenmiştir. 205
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Summer of 1996 witnessed the 69-day, mass-scale hunger strike (HS) by the political prisoners (PP's) in Turkey. It ended after 12 deaths. The aim of this study is to report the acute consequences of HS and their 12-month follow-up. We admitted 18 patients with a mean age of 30, all showing signs compatible with Wernicke's Encephalopathy (WE), 10 of whom developed Korsakoff's Syndrome (KS). Clinical, neuropsychological, neuroradiological and electrophysiological (EEG, EMG, EP's) investigations were performed. Neurotological and cardiological examinations were done. Metabolism and re-feeding problems were addressed in systematical manner. Necropsy findings of six fatal cases were obtained and re-evaluated as necessary. Monthly follow-up examinations were done at the state prison, which is the largest to host the PP's in Turkey. Thus clinical examinations of the entire 63 strikers were done. WE in isolation had a more benign course, with mild to moderate ataxia and nystagmus. Occasional patients showed progression by the 5th month. KS, which was largely a pure amnestic state at presentation, later included psychotic and/or depressive states. Neuropsychology of KS was compatible with a pure amnestic state which showed no significant improvement over time. Neuroimaging with MRI showed medial thalamic and peri-third ventricular hyperintensity, along with mamillar body atrophy in some cases. Electrophysiology revealed a mild axonal-type peripheral nervous system involvement, in addition to general musculer wasting. Cardiologic findings were left ventricular atrophy caused by malnutrition. Our experience suggested on optimal re-feeding regime as on oligopeptide diet supported with TPN when necessary. WE-KS is the major conclusion of a sufficiently long HS. Our experience suggests that, it is inevitable especially if the HS is terminated with IV glucose solution, not supplamented with thiamin. 206