Basın yoluyla gerçekleşen kişilik hakkı ihlallerinin unsurları
Violations of personal rights by the press
- Tez No: 254623
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT İNCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çalışmamızın konusunu kişinin sahip olduğu özel hayat alanının gizliliği ve basın yoluyla bu hakka yapılan müdahaleler oluşturmaktadır. Konu kapsamında, çalışmamızda öncelikle özel hayat hakkının kaynağı olan kişilik hakkı incelenmiştir. Bundan sonra, kişilik hakkına dahil olan kişinin özel hayat hakkı ve şeref ve haysiyeti ile bunlara yönelik olarak yapılan ihlal yolları ele alınmıştır. Çalışmamızda ?basın? ve ?basın özgürlüğü? kavramlarına da değinilerek, basın tarafından kişinin özel hayatının gizliliğine ve şeref ve haysiyetine yapılan müdahalelere uygulamadan birçok örnek verilmiş; bununla birlikte Türk yargı sisteminin de konuya bakış açısı değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, özel hayatın gizliliğine, özellikle kamuya mal olmuş kişiler açısından, basın yoluyla yapılan ihlallere göz yumulmasının yarattığı sakıncalara yer verilmiştir. Çalışmamızın son bölümünde ise, uluslararası alanda süregelen çarpıcı ve güncel olaylara dikkat çekilerek, bunların doğrultusunda Türk hukukundaki mevcut anlayışın değişmesi gerektiği yönünde eleştiri ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this dissertation is the right to privacy of an individual and the violation of privacy by the press itself. In this context, this dissertation initially has analyzed the personal rights from which the right to privacy takes its roots. Subsequently, the right to privacy and the right of reputation has been explained together with various possible methods of violations of them. This dissertation, having given brief explanations for the terms of ?press? and ?freedom of press?, has presented a number of case studies for violations of right to privacy and the right of reputation by the press within the aspect of the Turkish legal system. In this context, the drawbacks raised by the tolerance shown in favor of the press for its violations of the right to privacy until present, for public figures in special, have been discussed. In the final chapter of the dissertation, the recent and remarkable developments in the international area are appointed and there have been made critiques and proposals for Turkish law system to make necessary amendments accordingly to the referred developments.