The muslim/Turkish minority of Western Thrace:The case of the Turkish Union of Xanthi
Batı Trakya'da müslüman/Türk azınlık: İskeçe'deki Türk Birliği
  1. Tez No: 254626
  2. Yazar: AİKATERİNİ DAMİANİDOU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ TUĞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Türk İşkeçe Birliği` nin durumunu analiz etmek için seçtiğim bu tezde, belli bir sırayla Yunan Ulusal Devleti` nin , Batı Trakya` daki Müslüman-Türk azınlıklara nasıl davrandığını açığa çıkardım. Lozan Antlaşması` nın öncesinden günümüze kadar olan süreçte Yunan Devleti` nin Batı Trakya Türk-Müslüman azınlıklarına karşı uyguladığı değişik politikaları anlatmaya çalıştım.Azınlıkların bu değişikler karşısında verdikleri tepkileri ve Yunanlıların bu bölgede olan korkularını açıkladım. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi` nin Türk İşkeçe Birliğine ilişkin kararı ve Yunan toplumunun tepkileri yine burada yer almaktadır. Son olarak azınlıklar hakkında bazı güncel uzman raporları da teze eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Through this paper I will try to discover and examine how through one case (Turkish Union of Xanthi), Greek society faces the Turkish/Muslim minority of Western Thrace. Step by step I will try to show why this case was not resolved there. I will try to analyze why Greek state and this association defected from cooperation and the underlying reasons behind this.The aim of this thesis is to proceed through analyzing the Greek behavior/policy towards this association from the beginning of its existence (1927) until today. Questions like ?were there any changes in the Greek policy towards the minority that affected also this Union?? will be also answered. I will explore the actors that played a significant role in policy change of the Greek state towards the Turkish Union of Xanthi. I choose this specific Union because its history and marathon keeps over 25 years and a final solution-recognition from the Greek state still did not come. My purpose is to show through this case the reasons why Greece does not accept the existence of a Turkish minority that lives in Western Thrace and insists on the idea of a ?Muslim? minority. Is it a case of a denial of the Greek state and community against the identification of the minority? I will try to analyze the Greek point of view regarding this issue.