The impact of Europeanization on Greece's engagement strategy towards Turkey
Yunanistan' ın Türkiye' ye yönelik birleşme stratejisinde Avrupalılaşmanın etkisi
- Tez No: 254630
- Danışmanlar: PROF. DR. GARETH WİNROW
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Türk ve Yunan taraflarının yeniden yakınlaşmasında her iki tarafın da adımlar attığı bilinmektedir. Ancak bu çalışma tekrar yakınlaşma için Yunan tarafının çabaları ile sınırlı tutulmuştur. Yunan dış politikasının Avrupalılaşması ve Türkiye'ye karşı Yunanistan'ın Birleşme Stratejisi üzerine çok mürekkep harcandı ve çok sayıda literatür oluşturuldu. Bu tezin amacı, bu ikisi arasındaki bağlantıyı kurmaktır. Avrupalılaşma, Avrupa Birliği üyelik stratejisini nasıl etkiliyor ve nasıl şekil veriyor? Avrupa Birliği ailesine üye olmayan ve revizyonist istekleri olduğu düşünülen bir ülkenin bu stratejiyi benimsemede Avrupalılaşmanın etkisi nasıldır? Yunan dış politikasına şekil verenlerin gözünden hali hazırdakı strateji, güvenlik endişeleri yönünden neden uygun bir çözüm olarak görülüyor? Bu politikanın stratejik önemi olduğunu göz önünde bulundurarak, bu kararın arasındaki göstergelerin vurgulanması ve stratejinin nasıl yorumlandığının ve izlendiğinin gösterilmesi tezin amacıdır.
Özet (Çeviri)
Although it is assumed that the improved atmosphere in Greek-Turkish relations since 1999 is composed of the initiatives undertaken by both sides the paper self-consciously restricts its case-study to the contribution to this evolution on behalf of the Greek side. Europeanization of Greek Foreign Policy and Greece?s Engagement Strategy towards Turkey during the last decade constitute topics in the name of which a lot of literature has been developed. Aim of this thesis is to find out and establish a link between them. How is Europeanization able to influence and shape the formulation of an EU member state strategy? How can it contribute to the adoption of a strategy especially in cases where the targeted state does not belong to the EU family and is perceived to hold revisionist aspirations? Why does the currently employed strategy seem according to the today?s Greek Foreign Policy Makers the proper solution to deal with their security concerns? Assuming that the adoption of this policy is of strategic importance the author is interested to highlight the indicator behind this decision and to illustrate the way this strategy was interpreted and pursued.