Radyo televizyon alanında düzenleme, denetleme ve kontrol RTÜK ve dünya'da RTÜK benzeri kuruluşlar
Regulating and auditing radio and TV broadcast Turkey?s RTÜK and similar organizations in the world
  1. Tez No: 254646
  2. Yazar: GAMZEHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı; Radyo ve Televizyon yayımcılığının başlangıcından günümüze geçirdiği dönüşümü ve dünyada ve ülkemizde bu alanın hukuki olarak düzenlenmesini ve özellikle ülkemizdeki Radyo ve Televizyon Üst Kurulu örneğini irdelemektir. Bu anlamda geçmişten günümüze yaşanan gelişmeler incelenmiş ve güncel bilgiler ışığında var olan düzenlemeler her yönüyle ortaya konulmaya çalışılmıştır.Çalışmada yöntem olarak, güncel veri kaynakları ve literatür taraması ve bu alanda yapılan araştırmalar izlenmiştir. Çalışmanın birinci aşamasında dünya ve ülkemiz genelinde Radyo televizyonun ortaya çıkışı, geçmişten günümüze yayımcılık alanında yaşanan gelişmeler ve gelinen nokta açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci aşamada özellikle ülkemizde yayımcılık alanının düzenlenip, denetlenmesi; bu alanda sorumlu ve yetkili organ konumundaki RTÜK ve özellikleri eleştirel bir bakış açısıyla ele alınmış ve üçüncü aşamada ise; bu alanda uluslar arası oluşumlar, dünyadaki düzenleyici kurul örnekleri ortaya konularak ülkemizdeki düzenlemelerle bir karşılaştırma yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to discuss the evolution of radio and TV broadcasting since its inception and legal regulations introduced to radio and TV broadcasts in Turkey and in several other countries, with special emphasis on the Turkey's Radio and Television Supreme Council (RTÜK). Development of the broadcasting business and its legal framework has been examined, and existing regulations are exhaustively discussed.As a method for the study, updated data sources were surveyed, literature study was conducted, and the research into this field were monitored. In the first stage of the study, the emergence of radio and TV broadcasting in the world and in our country, the development seen in the publishing and broadcasting business, and the current state of affairs were noted. The second stage turned a critical eye to the regulating and auditing of the publishing and broadcasting sector, and the RTÜK as the competent authority in this sector and its characteristics. Finally, the third stage focused on international institutions, the regulatory boards in other countries, with special emphasis on a comparison between the French case and the practices in our country.