Radyo ve televizyon alanında düzenleyici ve denetleyici kurulların incelenmesi: İngiltere, Fransa ve Türkiye karşılaştırması
Review of regulatory and supervisory boards in the field ofradio and television: Comparison of England, France and Turkey
  1. Tez No: 560032
  2. Yazar: CEMALETTİN DİLİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEDRET ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Radyo-Televizyon, Public Administration, Radio and Television
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bireylerin dünyada gelişen olaylar hakkında bilgi aldığı kaynakların başında kitle iletişim araçları gelmektedir. Haberleşme, bilgi verme, eğitme, eğlendirme, siyasi katılım sağlama, kamuoyu oluşturma gibi olumlu işlevlere sahip olan bu araçların aynı zamanda kitleleri yönlendirme, sosyal hayattan koparma gibi olumsuz işlevleri de bulunmaktadır. Söz konusu bu etkiler kitle iletişim araçlarını dolayısıyla yayıncılık alanını düzenlenme ve denetleme ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. ABD başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde radyo ve televizyon alanını düzenlemek ve denetlemek amacıyla kurumlar oluşturulmuştur. İfade özgürlüğü ve kamunun bilgi edinme hakkını garanti eden bu kurumların kendilerinden beklenen görev ve sorumlulukları yerine getirebilmesi ancak bağımsız ve özerk olmaları ile mümkündür. Bu çalışmanın amacı; radyo ve televizyon yayıncılığını düzenleyen ve denetleyen kamu otoritesi olarak Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) bağımsızlık ve özerkliğini mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde değerlendirmek, Avrupa Birliği üyesi ülkelerinden İngiltere ve Fransa'da yayıncılık alanını düzenleyen otoritelerle mukayese etmektir. Türkiye, İngiltere ve Fransa'da görsel ve işitsel yayın hizmetlerini denetleyen kuruluşların yasal dayanağını oluşturan mevzuat hükümleri başta olmak üzere bu kuruluşların resmi internet sitelerinden elde edilen bilgiler üzerinden değerlendirme yapılmıştır. Görsel-işitsel medya hizmetlerini düzenleyici otoritelerin bağımsızlığını belirlemeyi amaçlayan EPRA (European Platform of Regulatory Authorities) bünyesinde Avrupa Komisyonu adına yürütülen“INDIREG”adlı uluslararası çalışmadan yararlanılmıştır. F. Gilardi'nin bağımsızlık endeksi kullanılarak İngiltere'de İletişim Ofisi (OFCOM) ve Fransa'da Görsel-İşitsel Yüksek Konsey (CSA)'in bağımsızlık endeksi ilk defa hesaplanmıştır. Ortaya çıkan sonuçlar RTÜK'ün endeks değeri ile mukayese edilerek değerlendirme yapılmıştır. Tüm bu araştırmalar sonucunda, RTÜK'ün sahip olduğu güvenceler şekli olarak incelendiğinde OFCOM ve CSA arasında en bağımsız otorite olduğu tespit edilmiştir. Yasal ve yapısal düzenlemeler otoritenin gerçekten bağımsız olabilmesinin ön koşulu olmakla birlikte bu yasal göstergeler fiili durumu açıklamakta bazen yetersiz kalabilmektedir. RTÜK için bu durumu ancak Türkiye'nin siyasal kültür ve demokrasi anlayışı ile açıklayabilmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Mass media are one of the most important sources of information about the events in the world for individuals. Media, which has positive functions such as communication, informing, educating, entertaining, political participation, creating public opinion, also has negative functions such as directing the masses and distracting them from social life. These influences have revealed the need to regulate and control the mass media and therefore the broadcasting field. Institutions have been established in many European countries, and especially in the USA, in order to regulate and supervise the radio and television field. These institutions, which guarantee the right to freedom of speech and the public's right to information, can fulfill their duties and responsibilities only if they are independent and autonomous. The aim of this study is; to evaluate the independence and autonomy of the Radio and Television High Council (RTUK) as a public authority regulating and supervising radio and television broadcasting in the framework of the current legal regulations, and to compare it with the authorities regulating the broadcasting field in the United Kingdom and France from European Union member countries. The evaluation was made using the information obtained especially from the provisions of the legislation forming the legal basis of the organizations that supervise visual and auditory broadcasting services in Turkey, the UK, and France, and from official websites of the organizations. An international study called“INDIREG”, which was carried out on behalf of the European Commission, within EPRA (European Platform of Regulatory Authorities), which aims to determine the independence of regulatory authorities, has been used in this study. The independence index of the Communications Office in the United Kingdom (OFCOM), and the Audiovisual Supreme Council (CSA) in France were first calculated using F. Gilardi's independence index. The results were compared with the index value of RTUK and evaluated. As a result of all this research, it is determined that RTUK is the most independent authority among OFCOM and CSA in terms of legal assurance. While legal and structural regulations are a precondition for the authority to be truly independent, these legal indicators may sometimes be inadequate to explain the actual situation. It is only possible to explain the situation of RTUK with Turkey's understanding of political culture and democracy.