Altın piyasasında fiyat oluşumu
Price formation in gold market
  1. Tez No: 254647
  2. Yazar: ERDİNÇ AKSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAFAK ERTAN ÇOMAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yüzyıllardan beri değerini ve önemini koruyan altın, insanlık tarihindekullanılan en eski metallerden biridir. Çağlar boyu zenginliğin simgesi olan altın;tarihsel geçmisi içerisinde parasal sistem içerisinde oynadığı önemli rolün yanında,günümüzde yatırım aracı olarak kuyumculukta, endüstriyel ve tıbbi kullanımıylaönemini korumaktadır.Bu Çalısmada, Dünya ve Türkiye Altın Piyasaları incelenerek, Dünya'da altınFiyatlarının olusumuna katkı yapan faktörler arastırılmıs ve bu faktörlerin fiyatlara olanetkisinin büyüklüğü ve yönü, olusturulan bir altın fiyat esitliği yardımıyla tahminedilmistir. Çalısmada sınır testi yaklasımı kullanılmıstırÇalısmada altın fiyatları; Uzun dönemde; Amerika tüketici fiyatlarından, Dünyaham gümüs ve ham petrol fiyatlarından ve gümüs fiyatlarından pozitif yönlü, DowJones indeksinden negatif yönlü, kısa dönemde ise altın fiyatlarının, kendi bir gecikmeligeçmis dönem değerinden, ham petrol ve Gümüs fiyatlarından pozitif yönde, Amerikafaiz oranından, Dow Jones indeksi'nden, Dolar kurundan ve Amerika tüketici fiyatendeksinden negatif yönde etkilendiği sonuçları elde edilmistir. Tahminler istatistikiolarak anlamlı ve beklentilerle uyumludur.
Özet (Çeviri)
Gold, preserving its value and importance for centuries, has been the oldestmetal used in human history. Being a symbol of richness for ages, it has maintained itsimportance not only as a unit value in the monetary system but also as a means ofinvestment in jewelers and medical sectors as well as in industry.In this study, by examining the gold markets both in the World and Turkey, thefactors determining the gold prices in the World and the effects of these factors on theprices of gold in the terms of magnitude and the direction are estimated through a goldpriceequation. In the analysis, Bound Testing approach is employed.In the study, it has been observed that in the long run gold prices are positivelyaffected by US consumer prices, world raw silver and raw oil prices and silver priceswhile negatively affected by Dow Jones indices. On the other hand , in the short run,gold prices are positively affected by its one-lagged prices, raw oil and silver prices,while negatively affected by US interest rate, Dow Jones indices, US dollar rate and USconsumer price indices. Estimations are statistically significant and coherent with theexpectations.