22. dönem yasama çalışmalarında insan hakları ( yürürlüğe konan yasalar)
22. human rights era in legistlation activity ( law put in to force )
- Tez No: 254667
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZDEN KABOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Avrupa Birliği uyum sürecinde Türkiye' de 22. Yasama döneminde insan hakları ile ilgili olarak yoğun değişiklikler yapılmıştır. Bu dönemde çıkarılan yasaların açıklılık, amaca uygunluk ve uygulanabilirlik nitelikleriyle birlikte, uluslar arası belgelere ve Anayasa' ya uygun olarak yapılıp yapılmadığının belirlenmesi hedeflenerek, insan haklarının gelişim süreci ve uluslararası yükümlülükler, uyum yasaları ve özel yasalar, son olarak ta Türkiye' de faaliyet gösteren insan hakları kurulları incelenmiştir.Birinci kuşak haklar ağırlıkta olmak üzere yapılan değişikliklerin yasa yapım teknikleri gözetilmeden, tartışılabilir bir katılım süreci sağlanmadan yapılması uygulamada hak ihlallerine ve yasalarda birlik sağlanmamasına neden olmuştur.Yasamanın, yasa yapım sürecinde, akabinde doğacak uygulama sorunları gözetilerek, yürütmeden bağımsız ve uluslar arası belgelerde yer alan yükümlülüklere paralel olarak faaliyette bulunması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
During the European Union adaptation process at Turkey, significant changes have been made regarding human rights in 22nd legislative period. During this period, the evolution of human rights? process, adaptation laws, special laws and finally human rights institutions which are operating in Turkey were observed with the aim of identifying the compliance of the international documents and constitution along with the openness, applicability and suitability of laws.Especially changes intensively made in ?first-generation rights? that were ignoring law making techniques and lacking negotiable participation process caused a violation of rights in practice and prevention of the unity of the lawsDuring the law making process, legislation should be independent from enforcement and in compliance with the requirements that were stated in international documents by taking into consideration of possible problems that could arise in enforcement process..