İdari Yargılama Usul Hukukunda yargılamanın yenilenmesi
New trial under Administrative Procedure Law
  1. Tez No: 254681
  2. Yazar: MİNE HIZLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EZHAN DOĞRUSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında İdari Yargılama Usul Hukukunda yargılamanın yenilenmesi kanun yolu açıklanmaya çalışılmıştır. İlk bölümde kanun yolu tanımından başlanarak olağan ve olağanüstü kanun yolları açıklanmıştır. İkinci bölümde Ceza Muhakemesi Kanunu ve Hukuk Usulü MuhakemeleriKanununda yargılamanın yenilenmesi kanun yoluna ilişkin bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölüm tezin esas konusunun incelendiği bölümdür. Bu bölümde İdari Yargılama Usul Hukukunda yargılamanın yenilenmesi kanun yoluna ilişkin ayrıntılı bilgilere yer verilmiş, konu Danıştay kararları ile desteklenmiştir.Bu çalışma sonucunda yargılamanın yenilenmesi kanun yolu ayrıntıları ile incelenmiş, uygulamada sorun yaratabilecek hususlara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis sets forth new trial process of law under Administrative Procedure Law. In the first section, beginning from the definition of the process of law, ordinary and extraordinanry processes of law are explained. In the second section, the information about new trial process of law under Code of Criminal Procedure and Rules of Civil Practice Law is given. The third section is the part in wich the main topic of the thesis is analysed. In this section, the detailed information about new trial process of law under Administrative Procedure Law is given, and the thesis is supported by the decisions of the Council of State.Through this thesis, new trial process of law is examined in detail, and the matters that may create problems in appalication are dealed with.