İdarî yargılama Usul Hukukunda süreler
- Tez No: 145205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ETHEM ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Dava açma ve kanun yollarında müracaat süreleri ilgililerin başvuruda bulunabilecekleri süreyi gösteren kısıtlı zaman kesitidir. Tezimizde, dava açma ve kanun yollarında müracaat süreleri, idari yargılama usul hukuku açısından ele alınmıştır. Süre kavramı vatandaşların hak arama hürriyetini kısıtladığı ve hukuk devletini etkilediği için önem taşır. Tezimiz dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konunun sunulması ve inceleme yöntemi aktarılmış, konunun önemine ve kapsamına işaret edilmiştir. İkinci bölüm, idari yargılama usul hukuku açısından süre kavramı ve sürelerin hesaplanması konularını içermektedir. Bu bölümde idari yargılama usul hukukunda sürenin hukuki niteliği tartışılmış, medeni yargılama hukukundaki süre kavramı ile mukayese edilmiştir. Hesap usulleri ise, sürenin başlaması ve hesaplama yöntemleri çerçevesinde açıklanmıştır. Üçüncü bölümde idari yargılama usul hukukunda geçerli olan süreler, ilk derece mahkemelerinde dava açma süreleri ve kanun yollarında müracaat süreleri ana başlıkları altında incelenmiş, ilk derece mahkemelerinde dava açma süreleri özellik arz eden farklı durumlara göre ve iptal ve tam yargı davaları çerçevesinde açıklanmış, bu arada özel kanunlarda öngörülen dava açma süreleri de ayrı başlıklar altında izah edilmiştir. Kanun yollarındaki müracaat süreleri ise yine aynı bölümde, temyiz süresi, itiraz süresi, karar düzeltme başvurusunda süre ve yargılanmanın yenilenmesinde süre başlıkları altında değerlendirilmiştir. Tezimizin son bölümünde ise konuya ilişkin yaptığımız açıklamalar, sonuç ve değerlendirmeler başlığı altında önem arz eden ve problem sahası teşkil eden durumlar dikkate alınarak, çözüm önerileriyle birlikte sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Period of litigation is the limited period, in which the plaintiff can file a petition of the case. In our thesis, the subject matter of period of litigation is investigated from the viewpoint of administrative law of procedure. Because it limits the freedom of litigation of the citizens, which is a result of the rule of law, the period of litigation is very important in administrative law of procedure. The thesis is composed of three parts. First part is introduction part; in which the importance of the subject matter and the scope of the thesis is shown. The second part is about the consept of the period of litigation in administrative law of procedure and also the calculation of the period. In this part, firstly the importance and the legal nature of the period of litigation are examined; following them, the period of litigation in administrative law of procedure and civil law of procedure are compared. In the second part of the thesis, the calculation, the beginning, the ending and the cessation of the period of litigation in administrative law of procedure are investigated as well. In the third part, the periods of litigation in Code of Administrative Law of Procedure and the other special codes are examined detailed. In this part, the period of litigation in administrative law of procedure is examined in the thesis, according to the first instance court and the Court of Cassation. In this context, the legal arrangements about the period of litigation are examined detailed. In Turkish Law, the period of litigation is regulated by Code of Administrative Law of Procedure (No: 2577) Art. 7. Beside this, the special codes that arrange the period of litigation are investigated as well.