Türk İdari Yargılama Hukukunda yargılamanın yenilenmesi müessesesi
Renewal of the judgement in Turkish Administrative Proceedings Law
  1. Tez No: 523594
  2. Yazar: CEM ÇULHA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KÜRŞAT ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Yargılamanın yenilenmesi, sınırlı uygulama alanına sahip olmasına rağmen son derece önemli bir usul hukuku müessesesidir. Nitekim idari yargılama hukuku ve medeni usul hukukunun yanı sıra, ceza muhakemesi hukukunda da yer alması bu hususu doğrular niteliktedir. Dikkat çeken bir diğer nokta ise kurumun geçmişidir. Çalışmada da ele alındığı üzere yargılamanın yenilenmesi, farklı yer ve zamanlardaki hukuk sistemlerinde uygulanmıştır. Gerçekten konuya ilişkin olarak tarihteki değişik hukuk sistemlerindeki düzenlemelerin günümüzdeki, özellikle hukuk sistemimizdeki, düzenlemelerle büyük oranda benzeştiği görülmektedir. Açıklanan yönü, yargılamanın yenilenmesinin yer ve zamana göre içeriği farklılaşsa da temel konularda aynı yahut benzer biçimlerde uygulanageldiğini göstermektedir. Önemi sebebiyle yargılamanın yenilenmesiyle ilgili genel bilgilerin yanı sıra kurumun tarihi gelişimine de eserde yer verilmiştir. Yargılamanın yenilenmesinin bir kanun yolu olarak önemi kesin hüküm ile ilişkisinden gelmektedir. Zira çalışma dâhilinde de sıkça değinileceği üzere yargılamanın yenilenmesinin, kesin hükmü ortadan kaldırıcı yönü bulunmaktadır. Açıklanan sebeple uygulanma şartlarının tam ve doğru şekilde ortaya konması hukuk devleti için son derece önemlidir. Böyle olmakla birlikte idari yargılama hukuku açısından ele alındığında konuyla ilgili yasal düzenlemelerin dar tutulduğu söylenmelidir. Bu noktada içtihatlar ve doktrinin önemi daha da artmaktadır. Ancak birçok konuda her iki kaynağın aynı başlıklarda çok farklı sonuçlara ulaştığı gözlemlenmiştir. Yargılamanın yenilenmesini tüm detaylarıyla ele alarak incelemeyi amaçlayan bu çalışmada, yüksek mahkemelerce farklı tarihlerde verilmiş birçok karara ve konuyu teorik bazda değişik açılardan ele alan doktriner görüşlere yer verilerek bu amacın gerçekleştirilmesine gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although it has a limited area of application, retrial is a very important procedural law institution. The fact that it is included in the law of criminal procedure as well as administrative law and civil procedure law confirms this point. Another remarkable point is the institution's the background. As discussed in the study, retrial has been applied in legal systems in different places and times. In fact, it is seen that the regulations in the various legal systems in the history are similar to the current ones, especially in our legal system. The described aspect shows that even retrial's content varies from place and over time it is applied in the same or similar ways in basic subjects. In addition to general information about retrial, the historical development of the institution, because of its importance is also included. The importance of retrial as a legal way comes from its relation with the definitive judgement. As it will be often mentioned in the study, retrial has an aspect which consists to abolish the definitive judgement. With this explained reason, it is very important for the state of law to completely and correctly expose the conditions of application. Notwithstanding that, it should be said that the legal regulations regarding the matter are kept strict in terms of administrative jurisdiction. At this point, the importance of judicial decisions and doctrine is increasing. However, it has been observed that in many subjects both sources have very different results in the same headings. In this study, which aims to examine retrial in all details, it has been tried to accomplish this aim by giving place to many decisions given by the high courts on different dates and doctrinal views that discuss the subject from different perspectives.