İdari Yargılama Hukukunda yargılamanın yenilenmesi
Renewal of adjudication in Administrative Adjudication Law
  1. Tez No: 277322
  2. Yazar: AHMET BAHADDİN KARAŞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E.ETHEM ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çalışmamızın konusu İdari Yargılama Hukukunda Yargılamanın Yenilenmesidir. Yargılamanın Yenilenmesi kanun yolu, diğer usul hukuklarında olduğu gibi idari Yargılama Usulünde de olağan kanun yolları kadar kapsamı ve şartları iyi bilinen bir kanun yolu değildir. Bu nedenle yargılamanın yenilenmesi kanun yolu hakkında bir çalışma yapma gereğini duyduk.İdare hukukunun genç ve gelişimini sürdüren bir hukuk dalı olması dolayısıyla, İdari yargılama hukuku da diğer usul hukuku kavramları ile etkileşim halindedir. Ancak bu etkileşim İdari yargılama hukukunun kendine özgü kuralları nedeniyle çok kapsamlı değildir. Bu nedenledir ki, İYUK'da belirtilen yargılamanın yenilenmesi sebepleri diğer usul kanunlarında yer alan yenilenme sebepleri ile bazı farklılıklar göstermiştir.Bu nedenle çalışmamızda hem genel olarak kanun yolları hem de yargılamanın yenilenmesi kanun yolu, idari yargılama hukukunun özelliği dikkate alınarak incelenmiştir.Çalışmamız iki bölümden oluşmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde kanun yolları, kesin hüküm ve yargılamanın yenilenmesi kavramları bir bütün olarak incelenmiştir. İkinci bölümde ise, çalışmamızın ana başlığını taşıyan yargılamanın yenilenmesi sebepleri ayrıntılı bir şekilde ortaya konulmuştur.Tezin kapsamı kuramsal içtihatların yanı sıra yargısal içtihatları da içerir şekilde olmuştur. Yapılan çalışmada yargılamanın yenilenmesi olağanüstü kanun yolu, özellikle idari yargılama hukuku kapsamında değerlendirilirken, ülkemizdeki diğer yargı kolları ile Avrupa ülkelerindeki düzenlemeler karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.İdari yargılama hukukunun yargısal içtihatlarına yön veren Danıştay kararları ile, karşılaştırılması amacıyla benzeri yönleri olan adli yargı kolundaki Yargıtay kararlarına ilişkin uygulamaya yönelik örnekler verilmiştir.Araştırmayı yaparken özellikle İdari Yargılama Usul Kanununda yargılanmanın yenilenmesini düzenleyen maddeye bağlı kalmak suretiyle hangi hallerde bu kanun yoluna gidilebileceği, bu yollar için belirlenen süreleri ve yenileme isteğini karara bağlayacak yargı yerinin dikkate alması gereken konular incelendi.Bu araştırmayla gerek bilimsel doktrinler arasındaki farklı görüşlerin tartışmaları, gerekse de mahkeme kararları arasında yorum farklılığından kaynaklanan değişik sonuçları ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is renewal of adjudication in administrative adjudication law. The scope and conditions of the legal remedy of renewal of adjudication are not known as much as those of the natural legal remedies in other procedural laws. Therefore, we felt it necessary to make a study on the legal remedy of renewal of adjudication.Since administrative law is a developing, young branch of law, administrative adjudication is in interaction with other procedural law concepts. However, this interaction is not comprehensive by reason of the rules that are specific to administrative adjudication law. Therefore, reasons of renewal of adjudication as specified in the procedural law on administrative adjudication involve certain differences than those related to renewal in other procedural laws. Therefore, in our study, both legal remedies in general,and also the legal remedy of renewal of adjudication have been reviewed by taking into consideration the characteristics of administrative adjudication law.Our study is comprised of two sections. In the first section of our study, the legal remedies, definite judgement and the concepts of renewal of adjudication have been studied as a whole. In the second section, the reasons of renewal of adjudication, which is the main title of our study, has been set out in detail.The scope the thesis included both theoretical case law as well as judicial case law. In the study, renewal of adjudication was evaluated within the scope of extraordinary legal remedies, and particularly administrative adjudication law, and other judicial branches in our country were studied in comparison to the regulations in European counties.Examples to state council decisions, which give direction to judicial case law of administrative adjudication law, and supreme council decisions in the branch of judicial adjudication having similar characteristics were given for purposes of comparison in terms of practice.While doing the research, by remaining dependent on the article of the procedural law on administrative adjudication which regulates renewal of adjudication, research was made on under what conditions this legal remedy could be resorted to, the terms specified for such remedies, and the issues that should be taken into consideration by the jurisdiction that will make a judjement on such request for renewal.Since administrative law and consequently administrative adjudication law is a young and developing field, we tried to set out in our study the controversies and different opinions among scientific doctrines as well as differing result arising out of different interpretation among court judgements