Malkaralı Nev'î Yahyâ'nın ?Keşfü'l-Hicâb min Vechi'l-Kitâb? adlı Fusûsu'l-Hikem şerhinin tahkik ve değerlendirilmesi
Malkarali Nev?î Yahyâ?nin ?Keşfü?l-Hicâb min Vechi?l-Kitâb? adlı Fusûsu?l-Hikem şerhinin tahkik ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 254719
  2. Yazar: FATMA NUR YÜRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAMİL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 543
Özet
?Keşfü'l-Hicâb min Vechi'l-Kitâb?, XVI. Yüzyılda yaşamış daha çok şâirlik vasfıyla tanınan Malkaralı Nev'î Yahyâ'nın en önemli eseridir. İbn Arabî'nin Fusûsu'l-Hikem isimli eserinin tercüme ve şerhi olan Keşfü'l-Hicâb, XV. Yüzyılda yaşamış olan Yazıcıoğlu kardeşlerden Ahmed Bîcân'ın Müntehâ isimli ilk Türkçe Fusûs tercümesinden sonraki ilk Türkçe şerh olma özelliğini taşımaktadır. Dönemin padişahı III. Murad tarafından yazdırılan eser, müellif hattı olup birçok ilimde derin bir bilgi birikimine sahip olan Nev'î Yahyâ'nın ilmî, edebî ve tasavvufî yönlerini yansıtması bakımından büyük bir öneme sahiptir. Eser, saray nezdinde tasavvufa ve özellikle de vahdet-i vücûd düşüncesine verilen önemi göstermesi bakımından da kıymete hâizdir.
Özet (Çeviri)
?Keşfü?l-Hicâb min Vechi?l-Kitâb? is the most important work of Nev?î Yahyâ from Malkara who is rather known for his poetical skills. Keşfü?l-Hicâb, which is the translation and annotation of İbn Arabî?s work called Fusûsu?l-Hikem, is the first Turkish annotation after the first Turkish Fusûs translation of Ahmed Bîcân?s who was one of the members of Yazıcıoğlu brothers who lived in 15th century. The said work, which was drawn up at the order of the Sultan of that period, Murad the Third, is a calligraphy and has a critical importance for reflecting the scholarly, literary and sufistic aspects of Nev?î Yahyâ who had a deep knowledge on diverse disciplines. This work is of great significance for demonstrating the importance attached to Sufism and the conception of vahdet-i vücûd by the Ottoman Palace.