Hizmet sözleşmesi yapma zorunluluğu
Necessity for making service contract
- Tez No: 254720
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDAT ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Özellikle işgücü arzının fazla olduğu ülkelerde arz ve talep dengesinin bozukluğu işçi ve işveren arasındaki çatışmanın boyutlarını arttırmakta ve devletin zorunlu olarak kanun yolu ile zayıftan yana tavır almasını gerektirmektedir. Böyle bir girişim tabii olarak sözleşme özgürlüğünün sosyal düşüncelerle sınırlanmasına yol açmaktadır. Sınırlamanın kapsamı zaman içerisinde değişebilmekte iktisadi koşullar, ülkenin gelişmişlik düzeyi, işgücü piyasasındaki arz ve talep dengesi sınırlamanın düzeyini genişletmekte ya da daraltmaktadır. Fakat hangi koşullar geçerli olursa olsun, sözleşme özgürlüğü varlığını korumakla birlikte işçinin korunma gereksinimi olduğu sürece, iş hukukunda hizmet sözleşmesinin mutlak bir serbesti içinde olması mümkün değildir. Bu nedenle de İş Kanunumuz, çeşitli düzenlemeleri ile işverenin hizmet sözleşmesi yapma zorunluluğunu öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
Imperfection of the supply demand equilibrium especially in the countries, where labor requirement is oversupplied, increases the dimensions between the employer and employee and requires government to take a stand for the benefit of the weak ones through the law. As a matter of course this kind of attempt causes limitation of the freedom of the contract with social opinions. The scope of the limitation can change within the time, economic conditions; development level of the country, supply demand equilibrium in the labor market expands or narrows the level of the limitation. However, no matter which conditions are available, although the freedom of contract keeps its existence, it is impossible an absolute freedom for the service contract while the employee has a protection requirement. Therefore our Labor Act envisages that employer has to execute service contract together with the various arrangements.