İşletmelerde kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları ve bir örnek olay incelemesi
Corporate social responsibility activities in businesses and a case study
- Tez No: 254721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ BURAK ARZOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Sosyal sorumluluk kavramı insanlık tarihinde çok eskilere dayanmasına rağmen, kurumsal sosyal sorumluluk kavramı yaşanan köklü değişimler sayesinde Sanayi Devrimi'nden sonra gündeme gelmiştir. 21. yy'da küreselleşmenin etkisiyle şirketler arasında rekabet artmış ve bu rekabette farklılaşmak isteyenler kurumsal sosyal sorumluluk kavramını öncelikleri arasına alarak konuya dair ciddi çalışmalarda bulunmuşlardır. Gelişmekte olan ülkelerde eğitim, altyapı, sağlık vb. temel sorunları çözmede kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları önemli olmuştur. Gelişmekte olan ülke niteliğinde olan Türkiye'de de son zamanlarda kurumsal sosyal sorumluluk konusu oldukça gündemdedir ancak yeteri kadar bilinmemektedir. Bu çalışmada gelişmekte olan ülkelerdeki kurumsal sosyal sorumluluk anlayışına değinildikten sonra Türkiye için durum analizi yapılmış ve kurumsal sosyal sorumluluk konusunda önde olan gelişmiş ülkeler incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde Eczacıbaşı Grup'un Solo İlköğretim Okulları Kişisel Hijyen Projesi incelenmiş ve elde edilen veriler, kurumsal sosyal sorumluluk kavramının hem şirketler hem de toplum adına önemli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Although social responsibility concept dates back to very old times, corporate social responsibility concept came to order after industrial revolution which had been lived fundamental transformations. In the 21st century as a result of globalisation, competition among companies has increased and in this competition, the companies want to acquire a different character, have given priority to corporate social responsinility concept and have had important practices. Corporate social responsibility practices have been vital to solve problems as education, healthcare and utilities in developing countries. Turkey is a developing country and corporate social responsibility concept is so popular but hasn?t been known enough. In this study, after has been mentioning corporate social responsibility concept in developing countries, an analyze had been realized for Turkey and after that the developed countries which are in good situation for corporate social responsibility are analyzed. In the last part of study, Solo Primary School Personal Hygiene Education Project had been analyzed and the datas showed that corporate social responsibiliy has big importance both companies and society.