Abdurrahman Halis Talabani ve Behcetül-Esrar Tercümesi adlı eseri
Abdurrahman Halis Talabani and his work Behcetül-Esrar
  1. Tez No: 254737
  2. Yazar: HATİCE ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Din, Biography, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Kâdiriyye en önemli ve yaygın tarikatlardandır. Abdurrahman Hâlis Kâdiriyye Tarikatı Hâlisiyye kolunun kurucusudur. Şeyh Abdurrahman Talabanî Kerkûkî 1797-1858 yılları arasında yaşamıştır. Şattanûfî'nin Arapça olarak yazdığı Behcetü'l-esrar adlı eserini Abdurrahman Hâlis Türkçe'ye tercüme etmiştir. Behcetü'l-esrar Tercümesi Abdülkâdir Geylânî'nin menkıbelerini anlatır. Diğer iki eseri Kitâbu'l Meârif fî Şerh-i Mesnevî-i Şerif ve Divân'ıdır. İki eser birlikte basılmıştır. Abdurrahman Hâlis'in Behcetü'l-esrar adlı eserinin matbû nüshaları yaygındır. Ankara Milli Kütüphanede bir yazma nüshası da vardır. Şeyh Abdurrahman uzlaştırıcı kişiliği ile tanınmaktadır. Halisiyye şubesi bugün de Anadolu'da hayâtiyetini devam ettirmektedir.
Özet (Çeviri)
Qadiriyya is one of the most important and common religious orders. Abdurrahman Hâlis is the founder of Qadiriyya Sect?s Khalisiyya branch. Shiekh Abdurrahman Talabanî Kerkûkî lived between 1797 and 1858. Abdurrahman Hâlis translated Behcetü?l-esrar to Turkish which is written originally in Arabic by Şattanûfî. This translation tells Abdülkâdir Geylânî?s epics. Other two works of Shiekh Abdurrahman Talabanî Kerkûkî are Kitâbu?l Meârif fî Şerh-i Mesnevî-i Şerif and Divân. These two works were pressed together. Pressed copy of Abdurrahman Hâlis?s Behcetü?l-esrar are common. There is also a hand written copy in National Library in Ankara. Sheikh Abdurrahman is recognized with his conciliate personality. Hâlisiyye branch also lives today in Anatolia.