Basel II uzlaşısı çerçevesinde kredi riskinin incelenmesi ve kredi riskinin ölçümüne yönelik kantitatif bir çalışma
The evaulation of credit risk in a frame of Basel II and a quantitative study on the assessment of credit risk
  1. Tez No: 254738
  2. Yazar: ESİN ESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GÜRİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez çalışması 4 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, risk kavramı üzerinde durulmuş, bankacılıkta risk kavramı ve risk yönetiminin önemine değinilmiştir. İkinci bölümde, Bankacılık Sektörü için önemli bir kılavuz olan Basel Uzlaşıları, tarihsel süreçte hangi şatlarda ortaya çıktıkları incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Basel öncesi, Basel I ve Basel II sürecinde kredi riski ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise kredi riskinin ölçülmesine yönelik uygulamalı bir istatistiksel çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This Thesis consists of four chapters. The first chapter contains the fack of risk, risks in the banking sector and the severity of risk management. In the second chapter, Basel Accords, which were the important guide for Banking Sector, were mentioned. In the third chapter, credit risk was analysed in a context of Basel Accords. In the last chapter there is a quantitative study about measuring credit rist.