Alfred Hitchcock sinemasında psikanalitik açıdan İd, Ego, Süperego 'Psycho/ Sapık örneği'
Id & Ego and Superego with a psycho-analytic point of view on Alfred Hitchcock cinema: 'An Example: Pscyho'
  1. Tez No: 254741
  2. Yazar: ÇİĞDEM MATER UTKU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Dünya sinemasının en önemli isimlerinden, ekol yaratıcı yönetmen Alfred Hitchcock, sessizsinema döneminden baslayarak sinemada çesitli akımlara öncülük etmis, filmleriyle sinematarihinde çok önemli köse tasları olusturmustur. Büyük yönetmenin en önemli filmlerindenbiri olan Sapık/ Psycho sinemada psikanalizin önemli ilk eserlerinden biridir. Filminkarakterleri Norman Bates ve Marion Crane üzerinden psikanalitik okumalar yapıldığında,Hitchcock'un psikanalizin temel tasları id, ego ve süperegoyu karakterler üzerinden anlattığınıgörmek mümkündür. Karakterler, film siyah beyaz olmasına karsın filmin renkleri ve anlatımdili, olay örgüsü filmin sinema tarihinin en önemli psikolojik gerilimlerinden biri olmasınısağlamıs, ardından gelen sinemanın da öncüsü olmustur. Gerilim ve psikolojik filmlerin atasıkabul edilebilecek Sapık/ Psycho psikanalitik açıdan önemli bir filmdir. Bu çalısma, 1963yapımı Sapık/ Psycho filmindeki id, ego ve süperego kavramlarının psikanalitik açıdanokunması üzerinedir.
Özet (Çeviri)
One of the most important figures of world cinema, Alfred Hitchcock, a master, was thepioneer of the cinema movement and a milestone for the world cinema history with most ofhis movies. A masterpiece by Hitchcock, Psycho was an important example forpsychoanalysis in cinema. Norman Bates and Marion Crane, Hitchcock?s characters were thetools of psychoanalytic study, indicators for id, ego and superego. Characters, despite themovie is black and white, the color use of the director, film language and the story created oneof the most important thriller movies of the world cinema and became pioneer for thefollowing cinema. Ancestor of horror and thriller movies of world cinema, Psycho is animportant expression on psychoanalysis. This thesis is on id, ego and superego on Hitchcock?sPscyho on psychoanalytic point of view.