Sağlık sektöründe algılanan değer ile müşteri sadakati arasındaki ilişki: Bir hastane örneği
The relationship between perceived value and customer loyalty: Hospital example
- Tez No: 254786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA ŞENTÜRK ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı sağlık sektöründe algılanan değer ile müşteri sadakati arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaca ek olarak, bu ilişkide müşteri tatmininin aracılık etkisi de çalışma kapsamında incelenmiştir. Çalışmada kullanılan 450 anketle algılanan değer, müşteri sadakati ve müşteri tatmini için birincil veriler elde edilmiştir. Yapısal eşitlik modeli analizine göre, algılanan değerin algılanan değerin kuruluşun işlevsel değeri, çalışanların profesyonelliğinin işlevsel değeri, hizmetin kalitesinin işlevsel değeri, parasal maliyetlerin işlevsel değeri, parasal olmayan maliyetlerin işlevsel değeri, duygusal değer ve sosyal değerden oluşan çok boyutlu bir yapı olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışma sonucunda müşteri tatmininin aracılık etkisi ortaya konmuş, ancak algılanan değerin müşteri sadakati üzerindeki doğrudan etkisi daha güçlü bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between perceived value and customer loyalty in the health care industry. In addition to this main purpose the mediator effect of customer satisfaction in this relationship was investigated. Throughout the survey method, primary data of 450 questionnaires includes perceived value, customer loyalty and satisfaction level index was collected. According to the structural equation modeling analysis, perceived value is found to be a multi-dimensional construct composed of: functional value of installation, functional value of professionalism of the personnel, functional value of the service quality, functional value of the monetary costs, functional value of the nonmonetary costs, emotional value and social value. While the mediator effect of customer satisfaction is found, the direct effect of perceived value on customer loyalty is strongly supported.