Görsel günlükler
Visual diaries
  1. Tez No: 254789
  2. Yazar: AYŞENUR İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ DOKAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yaşamımız boyunca içinde olduğumuz kendini anlamlandırma çabası, varlığımızın derinliklerine yaptığımız yolculuklarda karşı karşıya geldiğimiz benliğimizi gerçek kılma, onu ortaya koyma isteği doğurur. Başka bir ifadeyle yaratma tutkusu diyebileceğimiz bu arzuyla kendimize imgelerimizi cisimlendirebileceğimiz bir dil oluştururuz. Bu dil arkasına sığınabileceğimiz, içinde bizi sınırlayacak herhangi bir öğe barındırmaz ve bize konuşma dilimizde karşılığını bulamadığımız, varlığımızın derinliklerindeki en ince ayrıntılarımızı kendi biçimimizle söyleme imkânı sunar. Burada önemli olan söylediğimiz şeyin karşılık bulup bulmamasından ziyade, bizim onu boşluğa bile olsa söyleyip ağırlığından kurtulmamız, onu kusmamız olduğundan, söylediğimiz şeyin ya da gösterdiğimiz yanımızın karşılık bulup bulmaması, bizim onu söylememizin yanında önemini yitirir. Picasso'nun söylediği gibi ``Önemli olan, her ne olursa olsun, yapmaktır; başka hiçbir şey değil'' (Caws, 2006, s.93)Ben de imgelerimi şekillendirebileceğim bir yol olarak, resim yapmayı seçerim. Resim yaparak, hayatıma dâhil olan anları, imgelerimi görsel bir yolu tercih ederek biçimlendiririm. İmgelerimize kayıt hizmeti sağlayan biçime ise Sontag şöyle bir görev yükler;`'?biçemin işlevlerinden biri, biçimin Coleridge ve Valery tarafından belirtilen o önemli işlevleriyle özdeştir, çünkü biçimin şu önemli işlevinin daha bireysel biri biçimde belirlenişinden başka bir şey değildir: zihnin yapıtlarını kaybolmaya karşı korumaktır'' ( Sontag, 1998, s33).Benim için resim, konuşma dilini kullanmadan kendimle yaptığım bir diyalogdan başka bir şey değildir. Resim yaparken kendimle yaşadığım serüveni, mümkün olan en rahat ifade alanlarımızdan olan, bir anlamda hayat takvimimizi oluşturan ve kişisel alanımız olan ?günlük? kavramı ile ilişkilendirdiğim için, resimlerime ?görsel günlükler? adını veririm.
Özet (Çeviri)
The endeavor we have for life long to explain ourselves generates the desire to realize our individuality and manifest it. Due to this desire, to which we can call creative desire in other words, we make up a language that we can materialize our mental pictures.This language does not have anything to limit us and gives the opportunity to tell the deepest, most intimate parts of ourselves that we can not tell by using our speaking language. More important than whether to get a response to what we say or not is to saying it to space and get away from its weight. As Picasso says ? What is important is doing whatever happens, nothing else? . (Caws, 2006, p.93).I choose painting to materialize my images, my mental picture. By painting i give to moments of my life, my images a shape using a visual way. Sontag defines shape that in a way record our images this way:?One of the functions of style is identical to that important function of shape expressed by Coleridge ve Valery because it is nothing different than a personal designation of shape?s this important function: protecting the work of mind against missing.? ( Sontag, 1998, p33).Painting is just a dialog i make with myself without using speaking language. Since i associate the adventures i live while painting with the concept of diary which is the place we express ourselves freely and which is our personal field, I call my paintings ? visual diaries?.Key WordsDiary, Calender, Record, İmage, Language