Görsel iletişim tasarımı bağlamında bilgilendirme tasarımına ilişkin bir eylem araştırması
Action research related to information design in terms of visual communication design
  1. Tez No: 547278
  2. Yazar: MİNE KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. METİN İNCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Çoklu okuryazarlıkların geliştirilmesi gerekliliğinin önemli olduğu günümüzde, insanların medya mesajlarını okumalarını ve bu sürece aktif katılımlarını sağlamak amacıyla görsel okuryazarlığın geliştirilmesi bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu durum beraberinde iletişim kanallarının görsel tasarıma dönüşmesi ve çeşitlenmesi bağlamında toplumları araştırma yapmaya yönlendirmektedir. Giderek daha boyutlu, stratejik ve kavramsal içerikli deneyim tasarımları ve uygulamalarına zaman ayrılmaktadır. Bu bağlamda Bilgilendirme Tasarımları bu çalışmaların merkezinde ve bugünün iletişim aracı olarak tanımlanmaktadır. Bu kapsamda araştırmanın amacı Görsel İletişim Tasarımı Bölümlerinin eğitim programlarında Bilgilendirme Tasarımı dersini ve bu kapsamda gerçekleştirilecek projelerinin nasıl uygulanabileceğini ve geliştirilebileceğini incelemektir. Eylem araştırması yönteminin kullanıldığı araştırma, 2015-2016 eğitim öğretim yılı Güz döneminde Dumlupınar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Görsel İletişim Tasarımı Bölümünde seçmeli olarak açılan Bilgilendirme Tasarımı dersi kapsamında 14 haftalık süreç içerisinde toplanan verilerle şekillenmiştir. Araştırmanın katılımcılarını Bilgilendirme Tasarımı dersini seçen 8 öğrenci, alan uzmanı ve ders yürütücüsü olarak araştırmacı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı ve öğrenci günlükleri, ders video kayıtları, yarı-yapılandırılmış görüşmeler kullanılmıştır. Araştırmanın verileri tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiş ve NVivo 11 programından yararlanılmıştır. Araştırmanın bulguları kapsamında 'görsel iletişim algısı', 'disiplinlerarası yaklaşım' ve 'bilgilendirme tasarımı uygulama süreci' olmak üzere 3 ana temaya ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the necessity for improvement of multiple literacy is important today, visual literacy has become an obligation with the aim of being read media messages by people and providing active attendance of them in this process. This case leads societies to do research on transformation of communication channels to the visual art and variation of it. Gradually, experience design and applications with a context that is more dimensional, strategical and cognitive have been spared time. In this sense, Information Design is defined as the center of these studies and pulpit of today. Within this framework, aim of the research is to examine the course of Information Design in the curriculum of the departmants of Visual Communication Design and how to apply and improve the projects that are going to be carried out. The study, in which the method of action research is used, has taken its form with the data that is collected in the process of 14 weeks course, Information Design, that was opened as a selective course in fall term of 2015-2016 academic year at the departmant of Visual Communication Design, Dumlupınar University. Participants of the survey consist of 8 students, who select the course of Information Design, domain expert and the instructor as a researcher. In the survey, diaries of students and researchers, video recordings of instructions, semi-structured interviews have been used as a data collection tool. The data of survey has been resolved with the method of thematic analysis and has been benefited from the programme of NVivo 11. Within the context of findings of survey, three main theme has been reached including 'perception of visual communication', 'interdisciplinary approach and 'practice process of information design.'