Avrupa Birliği'ne tam üyelik sürecinde Yunanistan, Portekiz, Polonya ve Bulgaristan deneyimleri ışığında Avrupalılaşma olgusunun Türk kamu yönetimine etkisi
The effect of europeanization fact on the Turkish public administration during the process of full membership to the Europen nion in the light of experiences of Greece, Portugal, Poland and Bulgaria
  1. Tez No: 254790
  2. Yazar: NALAN DEMİRAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ÖMÜRGÖNÜLŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Avrupa Birliği günümüz dünya düzeninde gücünü ve etkinliğini giderek artırmaya çalışan, bir örgüttür. Birlik bu amaca erişmek için, çeşitli mekanizmalar kullanmaktadır.Bu mekanizmaların önde gelenlerinden biri de Avrupalılaşmadır. Etki alanını giderek genişleten Avrupalılaşma, günümüzde Avrupa Birliği üyesi ve aday ülkelerin yönetim sistemlerinde Birlik etkisiyle meydana gelen değişim ve dönüşümleri ifade etmek için kullanılan bir kavram olarak Avrupa Birliği literatüründeki yerini almış gözükmektedir. Avrupalılaşma ile beraber Avrupa Birliği gündeminde yer alan diğer bir kavram da çok düzlemli yönetişimdir. Bu kavram, Avrupa Birliği içinde karar alma mekanizmalarında yaşanan değişikliği ifade etttiği için önem taşımakta ve incelemeye konu olmaktadır. Avrupa Yönetsel Alanı kavramı ise, Avrupa Birliği'nin sahip olmak istediği Avrupa Birliği'nde geçerli ortak kamu yönetimi ilkelerini ifade etmesi açısından önem taşımaktadır.Bu kavramlar Avrupa Birliği üyesi ve aday ülkeleri çeşitli şekillerde etkilemiş ve söz konusu ülkeler bu doğrultuda gereken yasal ve yönetsel değişiklikleri yapmışlardır. Avrupa Birliği'ne aday ülke olarak Türkiye de aynı şekilde kendi yönetsel sisteminde gereken değişikleri yapmış ve yapmaya da devam etmektedir.İşte bu Tezde, ilk olarak yukarıda ifade edilen kavramların tanımlarıı yapılmış; ve Avrupa Birliği ortak kamu yönetimi ilkeleri ortaya konulmuştur.İlk bölümünün içeriği bu şekilde düzenlenen Tezin ikinci bölümünde, örnek ülke olarak seçilen Yunanistan, Portekiz, Polonya ve Bulgaristan'ın Avrupa Birliği üyelik öncesi ve sonrası süreçlerinde yönetsel sistemlerinde yaptıkları değişiklikler ele alınarak, bu uygulamalardan Türkiye için çıkarılabilecek dersler ortaya konulmuştur.Tezin üçüncü bölümünde Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri özellikle yönetsel uyum ve kapasite açılarından ele alınmış; dördüncü ve son bölümde de, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne uyum çerçevesinde bugüne kadar gerçekleştirdiği değişiklikler değerlendirilmiş, bundan sonra yapılması gerekenler konusunda önerilerde bulunulmuştur.Tezin sonuç bölümünde ise, Tezin genel bir değerlendirmesinin yanında, Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkilerinin geleceği konusuna değinilmiştir.Bu Tez ile, Türkçe literatürde çok az sayıda bulunan kaynaklara bir yenisinin eklenmesi, dolayısıyla bu konuda çalışmak isteyen araştırmacılara yardımcı olunması ve aynı zamanda Türk kamu yönetiminin Avrupa Birliği çerçevesinde değerlendirilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
European Union is an organisation that tries to increase its power and effect day by day in today?s world order. It uses different mechanisms in order to achieve this aim. Europeanisation is one of those mechanisms. Increasing its span of effect, Europeanisation has become a concept in the European Union literature used for expressing the changes and transformation in member and candidate countries as a result of the European Union?s effect. Together with the Europeanisation, multi-level governance is another concept on the agenda of the European Union. Multi-level governance is important as it declares the change in the decision making processes of the European Union and it is a matter of analysis. European Administrative Space is another important concept as it expresses the common European public administration principles that the European Union desires to have.These concepts have affected the member and candidate countries of the European Union in different ways and those countries have made the legal and administrative changes in accordence with such concepts.Turkey as a candidate country of the European Union also have made changes in its administrative system and continues to do so.In this thesis, firstly the concepts mentioned above are defined and the common European administrative principles are examined.The changes in the administrative systems of the cases of Greece, Portugal, Poland and Bulgaria during the negotiations and after the accession to the European Union are explained and lessons for Turkey from these experiences are displayed in the second chapter of the thesis.The relationship between Turkey and the European Union is handled particularly in the view of administrative adjustment and administrative capacity and the things done and the things to be done are put forth in the third chapter.In the concluding chapter, the thesis is evaluated generally and the future of the relationship between Turkey and the European Union is mentioned.With this thesis, the aim is to add a new source to this area in which there is a quite few in the Turkish literature and to evaluate the Turkish public administration in the framework of the European Union.