Bütünleştirilmiş program uygulamasının ilköğretim 4. sınıf öğrencilerinin sosyal gelişim becerilerine etkisi
Effects of an integrated curriculum implementation on the social development skills of 4th grade elementary education students
  1. Tez No: 254803
  2. Yazar: ZEYNEP AYVAZ TUNCEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu araştırmada, bütünleştirilmiş program uygulamasının ilköğretim 4. sınıf öğrencilerinin iletişim becerileri, işbirliği becerileri, benlik saygısı ve sosyal problem çözme becerilerine etkisini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır.Araştırma kapsamında ele alınan sosyal gelişimi destekleyen beceriler, ilköğretim 4. sınıf Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği ve Görsel Sanatlar dersleri ile ?Bağlı (Threaded) Model? kullanılarak bütünleştirilmiştir. Araştırmada, öntest-sontest kontrol gruplu model ile nitel veri birleşiminden oluşan ?karma yöntem? işe koşulmuştur. Ankara ilinde orta sosyo-kültürel özelliklere sahip bir devlet okulunun 4. sınıf şubeleri çalışma grubu olarak belirlenmiştir. Uygulama öncesi yapılan gözlemler ve uygulanan problem senaryoları doğrultusunda, belirlenen şubelerin benzer özellikler gösterdikleri tespit edilmiş ve seçkisiz olarak deney ve kontrol grupları atanmıştır. Ayrıca deney ve kontrol grubu öğretmenleri ve bu gruplardan seçkisiz yolla belirlenen 10'ar öğrenci ile bireysel görüşmeler yapılmıştır.İlköğretim 4. sınıf öğretim programları ile bütünleştirilmiş iletişim becerileri, işbirliği becerileri, benlik saygısı ve sosyal problem çözme becerilerine yönelik etkinlikler deney grubunda 17 hafta boyunca uygulanmıştır. Bu süreçte kontrol grubunun öğretme-öğrenme sürecine herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Uygulama öncesi ve sonrasında öğrenciler tarafından problem senaryoları yanıtlanmış, öğretmen ve öğrencilerle bireysel görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Uygulama öncesi grupların durumunu ortaya çıkarmak amacıyla gerçekleştirilen gözlemler, uygulama sürecinde gelişimi izlemek ve uygulama sonrasında davranışların devamlılığını belirlemek amacıyla devam etmiştir. Ayrıca, deney grubunda denel işlem materyali uygulanırken öğretme-öğrenme sürecini betimlemeye yönelik gözlemler gerçekleştirilmiş ve alan notları yazılmıştır.Araştırmada, problem senaryoları ve gözlemler yoluyla elde edilen nicel veriler üzerinde istatistiki analiz ve görüşmeler ve alan notları yoluyla elde edilen nitel veriler üzerinde betimsel analiz yapılmıştır.Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda;-Bütünleştirilmiş programın uygulandığı deney grubu öğrencilerinin iletişim becerileri, işbirliği becerileri, benlik saygıları ve sosyal problem çözme becerilerinin kontrol grubuna göre daha fazla gelişim gösterdiği,-Bütünleştirilmiş program uygulamasının, öğrencilere iletişim, işbirliği ve sosyal problem çözme becerilerini farklı derslerde ve durumlarda uygulama fırsatı verdiği,sonucuna ulaşılmıştır.Anahtar SözcüklerBütünleştirilmiş program, bağlı model, sosyal gelişim, iletişim becerileri, işbirliği becerileri, benlik saygısı, sosyal problem çözme becerileri
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects of integrated curriculum implementation on the communication, cooperative, social problem-solving skills and self-esteem levels of 4th Grade Elementary Education Students.Using a Threaded Model, communication, cooperative, and social problem-solving skills as well as self-esteem were incorporated into Turkish, Math, Science & Technology, Social Studies, Traffic Security, and Visual Arts classes of 4th graders. The study used a mixed methodology comprised of a pre-test post test model and analysis of qualitative data. Participants of the study were 4 graders at a public school located in a middle class district of the Ankara Metropolitan area. Based on a semester-long observations and results of problems scenarios groups were found equivalent and thus were randomly assigned to treatment and control groups. Again, prior to the application of the program teachers of the assigned groups as well as randomly selected groups of 10 individuals from each group were interviewed.A program incorporating enrichment of communication, cooperative, and social problem-solving skills as well as self-esteem into Turkish, Math, Science & Technology, Social Studies, Traffic Security, and Visual Arts classes was implemented for 17 weeks. During this time no interventions were applied to the instructional activities of the control groups. Prior and after the application of the integrated curriculum, students were given problem scenarios and individual interviews were conducted with them as well as their respective teachers. Again before application of the study, students were observed throughout a semester in order to assess their existing levels of communication, cooperative, and social problem-solving skills as well as self-esteem. Likewise, similar observations were conducted throughout the implementation of the program in an effort to assess participants? progress. Finally, follow-up observations were conducted with both the treatment and control groups throughout the semester following the implementation. Furthermore, field notes were taken during the observations of teaching-learning processes with the treatment group.While statistical analyses were used with the quantitative data obtained from observations and problem scenarios, descriptive analyses were used with qualitative data obtained from interviews and field notes.These analyses yielded to the following results;?the treatment group demonstrated significantly higher progress in their communication, cooperative, and social problem-solving skills as well as self-esteem,?the integrated curriculum facilitated students? use of communication, cooperative, and social problem-solving skills in a variety of classes and circumstances.KeywordsIntegrated curriculum, threaded model, social development, communication skills, cooperative skills, self-esteem, and social problem-solving skills.