Performans ölçümlerinde genellenebilirlik kuramıyla farklı desenlerin karşılaştırılması
Comparison of different designs in accordance with the generalizability theory in performance measurements
  1. Tez No: 254812
  2. Yazar: FUNDA NALBANTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN GELBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırmanın temel amacı; genellenebilirlik kuramına göre performans puanlamada öğrencilerin birden fazla puanlayıcı tarafından birlikte ve dönüşümlü olarak puanlanmasıyla oluşturulan desenlerden elde edilen G ve K çalışmaları sonuçlarını karşılaştırmaktır.Araştırmanın çalışma grubunu, 2007- 2008 öğretim yılı Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi üçüncü sınıf öğrencilerinden tesadüfi olarak seçilen 48 öğrenci oluşturmaktadır. Ayrıca araştırmada öğrencilerin iletişim becerileri istasyonundaki hasta görüşmelerinin puanlanmasında üç puanlayıcı görev almıştır. Araştırmada puanlayıcıların öğrencileri aynı iletişim becerileri değerlendirme formuyla 15 görev doğrultusunda birlikte ve dönüşümlü olarak puanlamasıyla oluşturulan ö x g x p ve (ö: p) x g desenleri (ö: öğrenci, g: görev, p: puanlayıcı) için ayrı ayrı G ve K çalışması yapılmıştır. Araştırmanın son kısmında ise iki desen için yapılan G ve K çalışmaları karşılaştırılmıştır.Elde edilen sonuçlara göre, ö x g x p ve (ö:p)x g desenleri ile yapılan analizler sonucunda her iki desende değişkenler için kestirilen varyans değerlerinin birbirleriyle paralellik gösterdiği görülmektedir.Sınavda puanlayıcıların öğrencileri puanlamada aralarında farklılıklar olmadığı bulunmuştur. Her iki desenle yapılan karar çalışmaları sonucunda her iki desendeki G ve Phi katsayıları arasında çok fark olmamakla birlikte (ö:p) x g deseninde katsayıların daha büyük çıkma eğiliminde olduğu görülmektedir. Böylece çok sayıda öğrencinin bulunduğu performans sınavlarında puanlayıcılar arası tutarlılık sağlandığında öğrencilerin puanlayıcıların hepsi tarafından tek tek puanlanması yerine puanlayıcıların belli sayıdaki öğrencileri dönüşümlü olarak puanlamasının zaman, iş gücü ve ekonomiklik açısından daha uygun olduğu sonucuna varılmıştır.Anahtar SözcüklerGenellenebilirlik Kuramı, Performansın Ölçülmesi
Özet (Çeviri)
The main goal of the study is to compare the results of G and D studies that were obtained by design that formed jointly and alternatively assessment of students by more than one rater in performance assessment in terms of generalizability theory.48 students that were chosen randomly from the third-class degree students of the Medical Faculty of Hacettepe University at 2007-2008 academic years constitute the study group. Also three rater took in charge in scoring the patient discourses in communication skills station. In this study, several G and D studies were done for s x t x r and (s: r) x t designs (s: student, t: task, r: rater) that formed by raters asses students by means of the same communication skills form jointly and alternatively. Besides, G and D studies that done for the two designs are compared at the last part of the study.In accordance with the analysis done by s x t x r and (s: r) x t designs, it is observed that variance rates that were estimated for variables in both designs are parallel to each others.In the exam, it is found that there is no difference between raters in scoring the students. As a result of decision studies that were done by each two designs, it is observed that there are no such a big difference between G and Phi factors; but in (s: t) x r designs these factors tend to be higher. As a result, in performance exams that include so many students, when there is a consistence between raters, scoring certain number of students alternatively is much more convenient in time, labor and economy rather than scoring students particularly by the all graders.Key WordsGeneralizability Theory, Performance Measurement