Tevárìh-i Şáhì fì Ehádìş-i iláhì (inceleme-metin-sözlük)
Tevárìh-i Şáhì fì Ehádìş-i iláhì (Research - text - dictionary )
- Tez No: 254892
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLBAKİ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
XV.Yüzyıl Türkiye Türkçesi eserlerinden olan TevÀrìò-i SÀhì Fì EóÀdìå-i ?lÀhìüzerindeki bu çalısma; giris, inceleme, metin ve sözlük bölümlerinden olusmaktadır.Giris bölümünde Eski Türkiye Türkçesi'ne kısaca değinildi. TevÀrìò-i SÀhì Fì EóÀdìå-i?lÀhì tanıtıldı.?nceleme bölmünde, eserin dil özellikleri tespit edildi. Bu bölüm üç alt bölümdenolusmaktadır: 1. ?mlâ Özellikleri, 2. Ses Özellikleri, 3. Sekil Özellikleri. Eser bu bölümde buyönlerden incelenmistir.Metin bölümü, eserin transkripsiyonlu seklinden olusmaktadır.Sözlük bölümünü olusturan kelimeleri çok kullanılmayan, anlamlarının fazlabilinmediğini tahmin ettiğimiz kelimelerden seçmeyi tercih ettik.Çalısmanın sonuna, sadece yararlanılan kaynakların yer aldığı bir?B?BL?YOGRAFYA? bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, on Tevârih-i Sâhî Fî Ehâdis-i ?lâhî, written in Old Turkey Turkish iscomposed of introduction, research, text and glosseary chapters.In the introduction chapter, Old Turkey Turkish are given briefly, Tevârih-i Sâhî FîEhâdis-i ?lâhî introduced.In the research part, linguistic features of the work are studied. This chapter containsthree sub- divisions. 1. Spelling Features 2. Phonetic Features 3. Features related to the from.The text chapter is made of the transcription of the work.In the glossary chapter, all words were not included in the glossary section. However,the glossary section composed of selected words which used rarely in the text.At the end of the study, there is a ?B?BL?YGRAFY? containing only the books wehave benefited from in this study.