Uluslararası sermaye hareketleri, kurumsal kalite ve ekonomik büyüme
International capital flows, institutional quality and economic growth
  1. Tez No: 254895
  2. Yazar: GÜRKAN EFE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalısmanın amacı Türkiye için uluslararası sermaye hareketleri,kurumsal kalite ve ekonomik büyüme arasındaki iliskiyi arastırmaktır. Bu amaçla,ilk olarak, uluslararası sermaye hareketleri izah edilmis, daha sonra, kurumsalkalite hakkında açıklayıcı bilgiler verilmistir. Ayrıca konuyla ilgili olarakyapılmıs olan çalısmalara da kısaca değinilmistir. Uygulama kısmında ise 1985?2006 dönemi verilerinden yararlanılarak model kurulmus ve VAR analiziyapılarak ampirik olarak test edilmistir.Yapılan tahmin sonuçlarına göre 1980?2006 döneminde kurumsalkalitenin büyüme üzerinde doğrudan bir etkisi bulunmazken, doğrudan yabancıyatırımlar üzerinde güçlü etkilerine rastlanılmıstır. Bununla birlikte, doğrudanyabancı yatırımların büyüme üzerinde mevcut güçlü etkileri tespit edilmistir
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the link between capital flows,institutional quality and economic growth. For this purpose, firstly it is givensome explanatory information about both capital flows and institutional quality.Furthermore it is touched on studies connected with the topic too. In the empiricalinvestigation part, by using 1985?2006 years data set, model are constructed andtested by VAR method.The results of this study indicate while institutional quality don?t havedirect effect on economic growth, there is very strong effects of institutionalquality on foreign direct investment in the 1985?2006 period. All the same thereis strong effect of foreign direct investment on the economic growth