Dışa açıklık, kurumsallaşma ve ekonomik performans ilişkisi: İşgücü ve sermaye maliyeti odağında ampirik bir analiz
The relationship between openness, institutionalization and economic performance: An empirical analysis on the focus of labor and capital costs
  1. Tez No: 731990
  2. Yazar: İLHAN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 366
Özet
Ekonomik büyümenin belirleyicileri ortaya konulan teori ve yaklaşımlarla sürekli geliştirilmekte ve sınanmaktadır. Fizikî ve beşerî sermaye, teknoloji, kurumsal yapı, ticari dışa açıklık, finansal dışa açıklık gibi faktörlerin büyümenin belirleyicileri olduğu tartışılmaktadır. Ancak ortak bir görüşe varılamamıştır. Yapılan literatür incelemesine göre bu faktörlerin, işgücü ve sermaye maliyetleri ile ele alındığı herhangi bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Literatürdeki diğer çalışmalardan farklı olarak, bu çalışmada işgücü ve sermaye maliyetinin yer aldığı modellerde, kurumsal kalite ve dışa açıklığın ekonomik performans üzerindeki etkisi analiz edilerek hangi faktör veya faktörlerin büyüme üzerinde doğrudan ya da dolaylı olarak nedensellik oluşturduğu araştırılmıştır. Çalışmada Belçika, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya, İsveç ve ABD olmak üzere dokuz gelişmiş ülkenin 1984-2016 yılları arasındaki verileri kullanılmıştır. Analizde, Zellner (1962)'in geliştirdiği SUR tahmincilerine dayanan Kònya (2006) panel Bootstrap Granger nedensellik testi kullanılmıştır. Oluşturulan hipotezler için 505 model test edilmekle birlikte bulgular 23 modelde özetlenmiştir. Sonuç olarak bu gelişmiş ülkelerde i) ekonomik büyümenin nedenleri değişebilmektedir; ii) kurumsal yapının büyüme üzerinde doğrudan etkisi olduğuna dair (Hollanda dışında) kanıt bulunamamıştır; iii) özellikle işgücü maliyeti ve sermaye maliyeti (faiz) bu ülkelerin hemen hemen hepsinde büyümeyi etkilemektedir; iv) Finansal açıklık-faiz ve ticari açıklık-işgücü maliyetlerinin etkileşimi büyüme için oldukça önemli görülmektedir; v) Bazı ülkelerde kurumsal kalite faiz oranlarını etkileyebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The determinants of economic growth are constantly being developed and tested with the theories and approaches put forward. It is argued that factors such as physical and human capital, technology, institutional structure, trade openness, financial openness are the determinants of growth. However, a consensus could not be reached. According to the literature review, no study has been found that deals with these factors with labor and capital costs. Unlike other studies in the literature, in this study, the effect of institutional quality and openness on economic performance in models involving labor and capital costs was analyzed and it was investigated which factor or factors directly or indirectly causation on growth. In the study, data from nine developed countries, namely Belgium, Canada, France, Germany, Italy, Netherlands, Spain, Sweden and the USA, between 1984 and 2016 were used. Kònya (2006) panel Bootstrap Granger causality test based on SUR estimators developed by Zellner (1962) was used in the analysis. Although 505 models were tested for the hypotheses, the findings were summarized in 23 models. Consequently, in these developed countries i) the causes of economic growth may vary; ii) no evidence (except the Netherlands) that institutional structure has a direct impact on growth; iii) especially labor cost and capital cost (interest) affect growth in almost all of these countries; iv) the interaction of financial openness-interest and trade openness-labor costs seems to be very important for growth; v) in some countries, institutional quality may affect interest rates.