Nihat Sami Banarlı'nın dil, edebiyat ve sanat hakkındaki görüşleri
The views of Nihat Sami Banarli about art and literature language
  1. Tez No: 254902
  2. Yazar: ÖZLEM ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÖRENEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Türk edebiyatında, edebiyat tarihçiliği ile tanınan Nihat Sami Banarlı,edebiyat tarihçiliğinin yanı sıra çesitli dergi ve gazetelerde yazdığı köse yazılarıyla dabir çok konuya ısık tutmustur.Bu çalısma, Nihat Sami Banarlı'nın dil, edebiyat ve sanat hakkındakigörüslerini konu almaktadır. Edebiyat tarihçisi olarak Banarlı, Resimli Türk EdebiyatıTarihi'nde edebiyatımızın her dönemi ve bu dönemlerin sair ve yazarlarıyla ilgili bilgiyiokuyucusuna sunmustur. Ancak bizim çalısmamız daha çok Banarlı'nın, Resimli TürkEdebiyatı Tarihi dısındaki eserlerinin incelenmesi sonucu ortaya çıkan görüs vedüsünceleridir.Çalısmanın ilk bölümünde, Nihat Sami Banarlı'nın hayatı ele alınmıstır.Ailesi, okul hayatı, meslek hayatı, eserleri tanıtılmıstır.?kinci bölümde, Banarlı'nın edebiyat hakkındaki görüslerine yer verilmistir.Bu bölümde ayrıca Banarlı'nın bazı sair ve yazarlar hakkındaki görüslerine de yerverilmistir.Üçüncü bölümde, Banarlı'nın sanat hakkındaki görüslerine yer verilmistir.Dördüncü bölümde, Türkçe sevdalısı Banarlı'nın, dil hakkındaki görüslerineyer verilmistir.
Özet (Çeviri)
In Turkish Literature, Nihat Sami Banarlı, known as literary historian, hasshed light on many subjects through his columns which he wrote in various newspapersand journals as well as being a literary historian.This study explains the views of Nihat Sami Banarlı about language, literatureand art. As a literary historian Banarlı has presented every period of our literature andevery kind of information regarding the poets and writers of these periods in PictorialTurkish Literature History. However, our study is more about his vision and ideasappearing as a result of examination of his works except from The Pictorial TurkishLiterature of Banarlı.In the first section of the study, the life of Nihat Sami Banarlı has beendenoted. His family, school life, professional life and works have been introduced.In the second section, the views of Banarlı about literature have beenmentioned. And also in this section, the views of Banarlı regarding some poets andwriters have been mentioned.In the third section, the views of Banarlı about art have been mentioned.In the fourth, the language views of Banarlı who is addicted to Turkish havebeen mentioned.