Dış borç stok ve servisinin ekonomik büyüme üzerine etkisi: Türkiye üzerine bir uygulama
The effect of external debt stock and external debt service on economic growth: An application on turkey
- Tez No: 254906
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYATİ AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde ekonomik kalkınmanın sağlanabilmesi içinihtiyaç duyulan kaynakların yurtiçinden sağlanamaması, dış kaynaklara olanihtiyacı arttırmaktadır. Bu ülkeler döviz ve tasarruf açığını gidermek ve ekonomikbüyümelerini sağlayabilmek için dış borçlanmaya başvurmaktadırlar. Dışborçlanmanın ve dış borç servisinin gelişmekte olan ülke ekonomilerininbüyümesi üzerinde ki etkileri önemlidir.Bu çalışmada, dış borçlanmaya yol açan sebeplerin, Türkiye'de dış borçve dış borç servisinin tarihi gelişiminin incelenmesinin yanında, dış borç stokununve dış borç servisinin ekonomik büyüme üzerindeki etkilerinin ampirik olarakaraştırılması amaçlanmaktadır.Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel olarakborçlanma kavramı içinde dış borcun özellikleri, çeşitleri ve nedenleri hakkındabilgi verilmekte ve Türkiye'nin dış borç gelişim sürecinden bahsedilmektedir.İkinci bölüm, ekonomik büyüme kavramı, ekonomik büyüme teorileri vebüyüme sürecinde dış finansman ihtiyacının belirlenmesine ayrılmıştır.Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde, dış borç stokunun ve dış borçservisinin ekonomik büyüme üzerindeki kısa ve uzun dönemli etkileri sınır testiyaklaşımıyla ölçülmeye çalışılmıştır.Çalışmada, dış borç stokunun ve servisinin Türkiye'nin ekonomikbüyümesi üzerine olumsuz etki yaptığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In developing countries, insufficient interior sources cause the increaseof need in external sources. These countries, to maintain their economicgrowth,apply for external debting in order to cover the gap of foreign currencyand the gap of savings. The effect of external debting and external debt servisingon developing economies is very important.In this study, beside the reasons of external debting and analysing thehistorical development of external debt service in Turkey it is aimed toempirically research the effects of external debt stock and external debt service oneconomic growth.The study is consist of three main parts. In the first part, it is generallyinformed that in the concept of debting; characteristics of external debt, reasonsand kinds of debting and it is also mentioned about the external debt process ofTurkey.The second part is composed of the concept of economic growth,economic growth theories and determining the need of external financing ingrowing process.In the third and the last section of the study, the short and long termeffects of external debt stock and external debt service on economic growth aremeasured with the approach of limit testing.In the study, it is concluded that external debt stock and servicing havenegative effects on economic growth of Turkey.