Osmanlı Devleti'nde kadınların eğitimi (1839 -1920)
Education of women in the Ottoman Empire (1839-1920)
- Tez No: 254907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Osmanlı Devleti'nde kadın eğitiminin tarihi bu arastırmanın temel hareketnoktasıdır. Kadınların eğitimi meselesi tüm dünyada olduğu gibi Türklerde deerkeklerin eğitimi meselesinden daha sonra ele alınmıstır. Osmanlı Devleti'nde dekadınların eğitim görebileceği sistemli ve düzenli bir eğitim kurumunun varlığına uzunyıllar boyunca rastlanmamaktadır.Eğitimin bir bilim olarak görülmeye baslandığı ve yeni eğitim kurumlarınınaçıldığı dönem Tanzimat Dönemi'dir. Bu dönemde açılan okullar arasında kızlara özgüolanlar da bulunmaktadır. Son dönemlerde Osmanlı Devleti'nde kadınların eğitimineinanılmıs, bu konuda aydınlar ve devlet adamları görüslerini çesitli vesilelerle dilegetirmislerdir. Bu çalısmada önce kadının Türk toplumundaki yeri, Osmanlı Devleti'ninilk döneminde kadınların eğitim ile ilgisi, ardından kadınların eğitimi ile ilgilidüsüncelere yer verilmistir. Ayrıca kızlar için açılan okullar, bu okulda görev yapanöğretmenler, okulların ders programları ayrıntılı olarak ele alınmıstır.
Özet (Çeviri)
The study is the history of women?s education in the Ottaman Empire. After theproblem of men?s education, the problem of women?s education was consider in Turkeylike the whole world. In the Ottoman Empire there wasn?t any sistematical and regulareducational institutions for women.Tanzimat is a period of time in which the new educational institutions wereopened and education was considered as a science. In this period, there were schools forgirls among the schools opened. Towards the end of the Ottaman Empire, it wasbelieved that women should be educated, many intellectuals and statesmen stated theiropinion about the necessity of education of women on many occasions. In this study,firstly the status of women in Turkish society, their interest in education during the earlyperiod of the Empire and then their opinion about education are studied. Besides, theschools opened for girls, the teachers worked at these schools and cirriculum of theseschools are handled in details.