Bardız kilimciliği projesi kapsamında yöre kilimciliğinin geliştirilmesi
In the cover of bardiz rug projeckt the development of Bardiz rugs
- Tez No: 254917
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHSİN PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Geometrik ve bitkisel desenlerin ağırlıklı olarak uygulandığı yöredokumalarında, dokuma tekniklerine göre yerel adlar kullanılmaktadır.Dokumalar kullanıldıkları yerlere göre; seccade, divan yastığı, yer sergisi, yükörtüsü gibi adlar alırlar. Düz dokumalar kendine has yöresel özellikler gösterirler.Düz dokuma yaygılarının malzemesi yündür. Siyah, kahverengi ve beyaz renkliyünler boyamadan saf olarak kullanılır. Boyalar eskiden doğal malzeme vebitkilerden elde edilmiş olup, günümüzde sentetik ve doğal boyalar birliktekullanılmaktadır. Kırmızı, siyah, kahverengi, yeşil ve beyaz renkler hakimdir. Tekveya iki şak halinde dokunur. Seccade tipi örneklerde, kenar suları üsluplaşmışlale, karanfil ve hayat ağacı motifleriyle süslenmiştir. İçlerinde yazı örnekliolanları da vardır.
Özet (Çeviri)
Geometricial and herbal desings have been used in the local weavings and somelocal names have been given to them according to the techniques of weaving. Theweavings mentioned above assume some names such as prayer rug, the pillow ofsofa(divan), floor mat, covering of belongings according to their aims of using and to theplaces where they have been used. Besides having some local characteristics pecular tothemselves, the flat weavings have some comman characteristics with the other coveringsin Anatolia.Flat weavings are generally made from wool.Wool which is black, brown andwhite in colour is used purely without being dyed.In the past, dyes used to be made fromherbal and natural dyes, but nowadays, generally , synthetic dyes are in use.Red, black,brown, green and white colours are dominant in these weavings.They are weaved in oneor several fragments.The prayer rugs whose borders are stylised have been adorned withthe motifs of tulips, cloves and of the tree of life, and etc.Some prayer rugs have somewritings on them