Lineer olmayan kuantum mekaniğinin temel ilkeleri
Elemantary principles of nonlinear quantum mechanics
- Tez No: 312239
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TATLIPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Lineer Kuantum Mekaniği yaklaşık olarak yüzyıllık bir teoridir. Atomik ölçekte fizik yasalarını açıklamak için oluşturulan bu teori bir yüzyıl boyunca oldukça başarılı olmuştur. Bu teori kullanılarak yeni teknolojiler keşfedilmiş, günlük hayatın birçok olanında yaygın olarak kullanılmıştır. Lineer kuantum mekaniği teorisi kendisinden önce geçerli olan klasik fizik teorisi üzerine inşa edilmiş birçok kavramın değişmesine neden olmuştur, bu nedenle felsefede, sosyal bilimlerde yeni akımların oluşmasına neden olmuştur. Bunun yanında fizikte yapılan süperiletkenlik, süperakışkanlık, Bose-Einstein yoğunlaşması gibi bazı deneylerin lineer kuantum mekaniği kullanılarak anlaşılması zordur. Bu gibi deneyleri açıklamak için son yıllarda literatürde lineer olmayan kuantum mekaniği teorisi kullanılması gerektiğini savunan çalışmalar artmaktadır. Bu tezin amacı bu çalışmaları derleyerek lineer olmayan kuantum mekaniğinin temel ilkelerini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Linear quantum mechanics is a one century theory to explain physical lows in atomic world, it has great success in new technology and it has chanced many philosophical explanation of classical point of view in natural and social sciences. But recently a lots of new physical macroscopic observations have no simple explanation in linear quantum mechanics such as superconductivity, superfluity, BEC, quantum entanglement ect. On the other hand macroscopic world shows nonlinear behavior and there are many effort to do physical theory for nonlinear dynamical systems. In the literature recently there are many study about nonlinear quantum systems which is try to explain macroscopic quantum effects mentioned above. The main aim of this thesis is to review this studies and the principle of nonlinear quantum mechanics