Bardız kilimleri
  1. Tez No: 51879
  2. Yazar: ELİFE TÜRKAN SELEK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMÜR KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Geleneksel Kültür mirasımız olan halı, kilim, cicim, zili, sumak gibi düz dokumalar dün olduğu gibi bugün de varlığını sürdürmekte, önemini korumaktadır. Doğu yöresi kilimlerinden olan, Bardız kilimi olarak tanınan kilimlerimiz, bitkisel motifli olmalarıyla karakterizedirler. Bardız'da bitkisel motifli kilimlerin yanısıra geometrik motifli ve hayvan figürlü kilim dokuması da yapılmaktadır. Karabağ bölgesi kilimleriyle benzerlikler gösterdiğinden literatürde 'Turkish Karabağ“ olarak tanınmaktadırlar. Bunun diğer bir nedeni de Anadolu'nun halı ve kilim dokunan bölgelerinde bu türden bitkisel desenli kilimlerin dokunmuyor olmasıdır. Başlangıçta, Bardız'da kilimler tamamen köylünün kendi ihtiyacı için dokunuyor, ticari bir amaç gütmüyordu. Son zamanlarda dokunan kilimler ise ihtiyaçtan çok, ticari amaçla dokunmaktadırlar. Bardız kilimleri tamamen yün ve doğal boya kullanılarak dokunurlar ve sık sık kirkitleme yapıldığından düzgündürler, ilikli dokuma olmalarına rağmen ilikler küçüktür, bu nedenle Bardız kilimleri düzgün ve sağlam dokumalardır. Kilimlerin çoğunda, halılarda olduğu gibi ”köşe“, ”bordur“ ve ”madalyon“ bulunur. ”Istar" adı verilen basit dikey tezgahlarda dokunmalarına rağmen, genellikle büyük boyutludurlar.Kilimlerde desenler çok canlı renklerle dokunmuşlardır. Kırmızı, turuncu, pembe, yeşil, mavi en çok sevilen renkler olup, genellikle zemin rengi olarak siyah, kahverengi kullanılmıştır. Az da olsa bej, natürel gri ve bordoya zemin rengi olarak rastlanır. Motiflerde bir rengin birkaç tonu kullanılarak, zengin, hareketli kompozisyonlar oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Carpets and rugs, flatweaves like cicim, zili, sumak survive to this day and maintain their importance today as well as yesterday. The rugs which are among Eastern region and known as Bardiz Kilims are characterized with floral motifs. In Bardiz, besides kilims with floral patterns, kilims with animal figures and geometric motifs are weaved. Because they have similarities with kilims form Karabagh Region. Another reason for this is that this kind of floral design is not used in the regions of carpet weaving in Anatolia. In the begining kilims were weaved only for the villager's need and they had no commercial purpose rather than for any need. They are with % 100 wool and natural dye and they are neat because of frequent kirkit application. Although the weaving has loops the loops are small. For this reason they are neat and strong. There“corners”,“border”and“medallion”. Although weaved on simple, vertical looms called“istar”, they are usually of large dimensions. The designs are weaved with very lively colours. Red, orenge, pink, green, blue being the most favorite colours, black or brown are used as background colours. We may, though much less, come across beige, natural grey and clored red. A few tones of one colour are used in the motifs in order to achieve rich composition which has movement.