İmalat sanayinde toplam faktör verimliliği ?Erzurum alt bölgesi üzerine bir uygulama?
Total factor productivity in manufacturing industry ?an application on Erzurum sub-sector?
- Tez No: 254920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin sahip oldukları sanayileşme süreciyle ilişkiliolması nedeniyle sanayileşme düzeyini ortaya koymada, sanayi sektörünü oluşturansanayi işletmeleri için verimlilik ve teknolojik gelişme süreçleri önemli göstergelerdir.Bu kapsamda, imalat sanayinde teknik etkinlik ve toplam faktör verimliliğigöstergelerinin ölçülmesi büyük önem arz etmektedir.Toplam faktör verimliliği, tüm girdi ve çıktıları tek bir orana dönüştüren birperformans ölçüm yaklaşımıdır. Erzurum-Erzincan-Bayburt imalat sanayi ve altsektörlerindeki teknik etkinlik ve toplam faktör verimliğinin analiz edilmesi buçalışmanın temel amacı olmuştur.Bu amacı gerçekleştirebilmek için, çalışmada 2004-2007 dönemine ait Bayburtilinde 25, Erzincan ilinde 120 ve Erzurum ilinde 156 olmak üzere toplam 301 firmayaanket uygulanmıştır.Çalışmada Veri zarflama analizi ve Malmquist toplam faktör verimliliği indeksiyöntemleri her bir alt sektör için ayrı ayrı uygulanmıştır. Bu indekslerinhesaplanmasında Timothy James Coelli tarafından 1996 yılında geliştirilen DEAP 2.1programı kullanılmıştır.Sonuç olarak, 2004?2007 yılları arasında Erzurum-Erzincan-Bayburt alt bölgesiimalat sanayi bütününde yıllık ortalama %5.8 oranında bir toplam faktör verimliliğiartışının olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
For development levels of countries are related to their own industrializationprocess, productivity and tecnological progress process are important indexes forindustry business which constituted industry sector in determining industrializationlevels. In this context, measuring of technical efficiency and total factor productivity inmanufacturing industry are critically important.Total factor productivity is a performance measuring approach that aggregatesall of outputs and inputs into a single ratio. This study aims to analyse technicalefficiency and total factor productivity in manufacturing industry and its sub-sectors inErzurum-Erzincan-Bayburt.In the study, to fulfill the this aim, the questionnaire have been applied to 301firm which including 156 questionnaire in Erzurum, 120 questionnaire in Erzincan, 25questionnaire in Bayburt in the period 2004?2007.In the study, for each sub-sector, Data envelopment analysis and Malmquist totalfactor productivity index separately were estimated. To estimate this indexes, TheProgram Deap Version 2.1 developed by Timothy James Coelli in 1996 was used.As a result, total factor productivity growth increasing was observed to be % 5.8,in the whole manufacturing industry and its sub-sectors in Erzurum-Erzincan-Bayburtin the period 2004?2007.