ILC'de, standart model ve ötesinde, CKM-bastırılmış top kuark bozunumları
CKM-suppressed top quark decays in standard model (SM) and beyond at ILC
- Tez No: 254946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CARMİNE ELVEZİO PAGLİARONE, DOÇ. DR. SEHBAN KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Top kuarkın Fermilab Tevatron Çarpıştırıcısı'ndaki keşfinden sonra, deneysel dikkat top kuarkın yaratılma ve bozunma mekanizmaları üzerine çevrilmiş bulunmaktadır. Standart Model (SM) içerisindeki, top kuark üretim tesir kesiti ~% 15 mertebesinde olan bir belirsizlikle değerlendirilirken, zamanın hemen hemen % 100 ünde bir b kuarkı ile bir W bozonuna bozunduğu varsayılmaktadır. Son derece ağır kütlesinden dolayı top kuarkın yeni fizikle ilişkili olması beklenmektedir. Aynı zamanda top kuarkın Elektrozayıf Simetri Kırılma Mekanizması'nın doğası hakkında bazı ipuçları vereceği düşünülmektedir. Böylece top kuarkın özelliklerini ölçmek, SM ve ötesi fiziğini araştırmak için bir pencere olarak hizmet verebilir. Kuarkların ve leptonların ayar bozonları ile etkileşmeleri, çok sayıda deneysel verinin gösterdiği gibi SU(3)C × SU(2)L × U(1)Y tarafından doğru bir şekilde tanımlanmış oldukları görülmektedir.Top kuark bozunumları, hem baskın ( t ? b+ W ) ve hem de nadir ( t ? q + W, cV, cVV, c?^0, BW Z) bozunum tipleri için, Standart Model'in tahminlerini test etmek açısından, bir araç olarak özel bir ilgiye sahiptir. Nadir bozunumlar oldukça çok bastırılmış olduğundan, SM ve ötesi teorilerin tahminlerini incelemek için mükemmel bir pencere olmaktadırlar. Özellikle, yeni fizikten, t ? q + W (q = d,s) CKM ? bastırılmış SM top kuark bozunumuna düzeltmeleri, hem sağ ? el akımı kullanılan etkin modeller içerisinde hem de Minimal Süpersimetrik Standart Model (MSSM)'de değerlendirilmektedir. Aynı zamanda bu tahminleri ILC'de (Uluslararası Doğrusal Çarpıştırıcısı) araştırmak için bakış açıları ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
After the discovery of the top quark at Fermilab Tevatron Collider, experimental attention has been on the creation of quark and decay mechanisms. While the top quark production cross section in Standard Model (SM), has been evaluated as ~ 15% uncertainty, it is assumed that a b quark and a W boson decaying in the 100% of the time. Because of its extremely heavy mass, it is expected that top quark will have a relationship with new physics. It is also thought that it will provide some clues about the nature of top quark?s electroweak symmetry breaking mechanisms. In this way, it can serve as a window to measure top quark?s properties SM and beyond physics. As a lot of experimental data shows, the interaction between quarks and leptons gauge bosons was defined correctly by SU(3)c × SU(2)L × U(1)Y.Top quark decays, for both dominant (t ? b +W) and rare (t ? q +W, cV, cVV, c?^0, BW Z) decay types has a special attention as a tool to test the Standard Model predictions. Since rare decays has fairly suppressed, they are perfect windows in order to analyze SM and beyond predictions. Especially from new physics, corrections to t ? q + W (q = d, s) CKM-suppressed SM top quark decay and both among the effective models using right-hand currents and Minimal Supersymmetric Standard Model (MSSM) are evaluated. At the same time, new point of views are handled in order to research the predictions at ILC (International Linear Collider).