Bianchi tip çözümlerde ufuk-eşyönlüleşme meseleleri
Horizon-isotropization problems in bianchi type solutions
  1. Tez No: 150785
  2. Yazar: ERTAN GÜDEKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÂŞİM MUTUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET BIANCHI TİP ÇÖZÜMLERDE UFUK - EŞYÖNLÜLEŞME MESELELERİ Bu tezde, Bianchi -IX dışında, tüm Bianchi-tip modeller için, modellerin eşyönlüleşme özeliklerini araştırmak üzere, eğik İV-bileşenli akışkan ve de üstel potansiyelli skaler alan hâli için genel bir formalizm geliştirildi. Bu formalizm Einstein alan denklemlerinin hem tetrad formaliziminde hem de metrik yaklaşımında geliştirildi. Daha sonra metrik yaklaşım kullanılarak Bianchi I ve V modellerine analitik ve nümerik olarak uygulandı. Akışkanın bileşenlerinin cinsine ve tipine bağlı olmaksızın bu modellerin eşyönlüleştiği bulundu. Kozmolojik sabitin var ya da yok olması sonucu değiştirmemektedir. Tek istisna, Bianchi I için katı akışkan, eğer kozmolojik sabit yoksa eşyönlüleşememektedir. Bianchi I model için dinamik sistem analizi yukarıdaki sonucu desteklemektedir. Ayrıca, Bianchi V modelinde akışkanın cinsi ne olursa olsun, evren evrimleştikçe eğiklik değişkeninin sönümlendiği nümerik olarak ortaya konuldu. Bianch V için ufuk meselesi de ele alınmıştır. Eğer madde, pozitif enerji yoğunluğu varsayımı altında kuvvetli enerji koşuluna uyuyorsa problemin çözülemeyeceği bulunmuştur. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY HORIZON - ISOTROPIZATION PROBLEMS IN BIANCHI TYPE SOLUTIONS In this Thesis we develop for all Bianchi-type models, except the Bianchi-EX,a general formalism for a tilted N-component fluid together with a scalar field subject to an exponential potential, in order to investigate the isotropization properties of the models. The formalism is developped both in the tetrad formalism and both in the metric approach of the Einstein field equations Subsequently, it is applied using the metric approach to the Bianchi I and V models both analiytically and numerically. It turns out that these models isotropize irrespective of the type and the number of the compenents of the fluid The result does not depend on the presence of the cosmological constant. The only exception is the stiff fluid in Bianchi I, which can not be isotropize without the cosmological constant. A dynamical system analysis for the Bianchi I models supports the above conclusions. It is also found numerically that in Bianchi V model, the tilt variable dies as the universe evolve, what so ever the type of the fluid. The horizon problem is also considered in Bianchi-type V model. It is found that the problem cannot be solved if the matter obeys the strong energy condition with the positive energy density. X