Sol-gel yöntemi ile ZnO kuantum noktalarının sentezlenmesi ve karakterizasyonu
Syntesis and characterisation of ZnO quantum dots by sol-gel method
- Tez No: 254965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Science and Technology, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada ZnO (çinko oksit) kuantum noktaları, kristal nanoyapı üretim yöntemlerinden biri olan sol-gel yöntemi ile sentezlenmiştir. Elde edilen ZnO nanoyapıların (kuantum noktalarının) morfolojisi Taramalı Elektron Mikroskobu (Scanning Electron Microscopy, SEM), kristal yapısı X-Işını Kırınımı (X-Ray Diffraction, XRD) ve bileşimi Enerji Dağılım Spektroskopisi (Energy Dispersive Spectroscopy, EDS) ölçümleri ile incelenmiştir.ZnO kuantum noktalarının optiksel özellikleri Fotoışıma yöntemi kullanılarak incelenmiştir. ZnO nanoyapıların sensör özelliklerinin araştırılmasında Kuartz Kristal Mikrobalans (Quartz Crystal Microbalance, QCM) tekniği kullanılmıştır. Ayrıca sentezlenen ZnO nanoyapılardan üretilen nem sensörünün değişken nem ortamındaki sensivitesi, elektriksel direnç değişikliğine bağlı olarak incelenmiştir.Sonuç olarak ZnO kuantum noktalarının sol-gel metoduyla sentezlenip potansiyel bir nem sensörü olarak kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the quantum dots of ZnO (zinc oxide) have been synthesized by using the sol-gel method which is one of the producing methods of nanostructures. By measuring of; (1) Scanning Electron Microscopy (SEM), the morphology of ZnO nanostructures (quantum dots) gotten, (2) X-Ray Diffraction (XRD), their crystal structure, (3) Energy Dispersive Spectroscopy (EDS), its? combination have been researched.The optical characteristic of the ZnO quantum dots have been researched by using photoluminescence spectroscopy. During the investigation of the sensor characteristics of ZnO nanostructures and the research of adsorption kinetic, the method of Quartz Crystal Microbalance (QCM) has been used. Apart from this, sensor characteristics of synthesized ZnO nanostructures, as a dependent upon the changes of electrical resistance, have been researched in the humidity circumstance.Consequently, it is showed that the ZnO quantum dots can be used as a potential humidity sensor, synthesizing by using sol ? gel method.