Net teknolojisi kullanılarak internet tabanlı bir ders kayıt sisteminin geliştirilmesi
The development of an internet based course registration system using .net technology
  1. Tez No: 254987
  2. Yazar: BURAK ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezin amacı üniversitemizde klasik yolla yapılan öğrenci ders kaydı işlemlerine alternatif olarak modern bir yöntemi tanıtmaktır. Bu yöntem, .NET Framework teknolojisi kullanılarak, ASP.NET C# programlama dili ve .NET O/RM araçlarından biri olan Nhibernate ile geliştirilmiştir. İnternet üzerinden ulaşılabilen bir yapıya sahiptir. Amacımız geliştirdiğimiz bu yazılımla üniversitemize katkıda bulunmaktır.Halen üniversitemizde yapılmakta olan ders kayıt işlemleri oldukça zorluklar ve karmaşa içerisinde ve hata oranı yüksek olarak gerçekleşmektedir. Öğrenciler ve kayıt yapan elemanlar klasik yöntemden kaynaklanan hatalardan dolayı oldukça sıkıntılı durumlar yaşamaktadırlar. Bu karmaşa ve zorlukları önlemek için teknolojiden faydalanarak daha iyi bir yöntemle kayıt işlemlerinin yapılması zorunlu hale gelmiştir. Bu yöntem sayesinde, zaman ve mekândan bağımsız olarak öğrenciyi ve kayıt yapan elemanları memnun edecek bir duruma gelinecektir.Oluşturulan sistem üç aşamada gerçekleştirilmiştir;Birinci aşamada, ilk olarak Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi'nde bir çalışma yapılmıştır. Mevcut öğrenci kayıt sistemi incelenerek karşılaşılan sorunlar ve eksiklikler belirlenmiş, bunlara nasıl çözümler üretileceği kararlaştırılmıştır.İkinci aşamada, üretilen çözümler doğrultusunda .Net Framework teknolojisinden yararlanarak, C# programlama dili ve Nhibernate kullanılarak söz konusu online kayıt sistemi geliştirilmiştir.Üçüncü aşamada, sistem test edilmiş ve eksiklikler giderilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to develop a modern and technological method for the student course registration process. At present, there is a classical course registration process at the İstanbul University and the students have to fill in the forms and take these forms to the faculty registration office.Our method will have a structure which has been developed by NET Framework technology, ASP .NET C# computer language and Nhibernate which is one of the .NET O/RM tools. It will be accessible on the Internet. Thus the software will help our university in this subject.At present, the student course registration process of the university is difficult, complex and has a high proportion of mistakes. Students and the registration staff members make a lot of mistakes with this classical method.A smooth and technological registration method is required to prevent this confusion and difficulties. This course registration method will satisfy students and the staff since it will provide a lot of flexibility with its independent time and place feature.The system has been completed in three stages;In the first stage, the studies have been started at Hasan Ali Yücel Faculty of Education. We will examine the recent student course registration method at the faculty and notice the current problems and deficient points. Then we have tried to find solutions to these problems.In the second stage, considering the solutions of the problems the online course registration code had been programmed by using .Net Framework technology, C# software language and Nhibernate.In the third stage, the code has been tested and the deficiencies had tried to satisfied.