Uzaktan eğitim için WEB tabanlı bir platform geliştirilmesi ve mekanik derslerine uygulanması
Development of an WEB based platform for distance education and application tomechanics courses
- Tez No: 200030
- Danışmanlar: DR. AHMET TAŞKESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ivUZAKTAN EĞİTİM İÇİN WEB TABANLI BİR PLATFORMGELİŞTİRİLMESİ VE MEKANİK DERSLERİNE UYGULANMASI(Yüksek Lisans Tezi)Cihangir COŞGUNGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜOcak 2007ÖZETBu çalışmada, üniversitelerde lisans düzeyinde okutulan mekanik anabilim dalıderslerinin öğretimi için İnternet tabanlı bir uzaktan eğitim platformugeliştirilmiştir. Geliştirilen platform, Visual Studio.Net programlama dili veMacromedia Studio programları kullanılarak geliştirilmiştir. Web sitesi,mekanik ve makine elemanları derslerinin yönetimi, ders içeriklerini ekleme veçıkarma gibi işlemleri yapabilmek için öğretim elemanlarının kolay kullanımınasahiptir. Platformu geliştirmeden önce, eğitim kurumları tarafından kullanılanbaşarılı Öğrenme Yönetim Sistemleri (ÖYS) araştırılmıştır. GeliştirilenÖYS'nin özellikleri, etkileşimli öğrenme nesneleri ve iletişim ortamlarıçizelgeler, raporlar ve Web sayfaları aracılığıyla anlatılmıştır. Geliştirilenplatformda, forum, ilan tahtası, sohbet, anket ve e-posta gibi iletişimuygulamaları geliştirilerek sistemde kullanılmıştır. Web tabanlı ÖYSgeliştirmekteki amaç, birçok yüz yüze yapılan öğrenme faaliyetlerini uzaktanyapılabilir hale getirecek bir otomasyon sistemi kurabilmektir. Geliştirilenplatform sayesinde, dersler takip edilebilmekte, ödevler ve sınavlardeğerlendirilebilmektedir.vBöylece, mekanik ve makine elemanları anabilim dalı ile ilgili verilen örgünöğretimin büyük bir kısmını bu platform aracılığıyla verilebilir halegetirilmiştir. Böylece, daha fazla kişiye, daha az sürede, kaliteli eğitim vermekamaçlanmıştır.Bilim Kodu : 912.1.080Anahtar Kelimeler : Web Tabanlı Uzaktan Eğitim, Öğrenme Yönetim Sistemi,İnternet Destekli Eğitim, Elektronik Öğrenme, ÇevrimiçiÖğrenme, Web tabanlı Eşzamansız ÖğrenmeSayfa Adedi : 104Tez Yöneticisi : Öğr.Göv.Dr. Ahmet TAŞKESEN
Özet (Çeviri)
viDEVELOPMENT OF AN WEB BASED PLATFORM FOR DISTANCEEDUCATION AND APPLICATION TO MECHANICS COURSES(M. Sc. Thesis)Cihangir COŞGUNGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2007ABSTRACTIn this study, an internet based distance education platform is developed inorder to teach graduate level mechanics lessons which are thought in theuniversities. Visual Studio.Net programming language, Macromedia Studio andTechSmith Camtasia were used in the platform. The developed platform can beeasily used by the lecturers. The lecturers can add or remove their courses.Different Learning Management Systems (LMS) which are used by differenteducation institutions were analyzed before developing the platform. Propertiesof developed LMS, interactive learning objects and communicationenvironments are defined and shown by web pages. The purpose of this study,to built an automation system which capable of face to face education by usingdistance learning techniques. The courses can be taken, homework?s andexaminations can be evaluated by the developed system. Therefore, majority ofthe courses which are thought in mechanics and machine elements departmentby formal education can be taken by this platform. Communication applicationssuch as Forums, story boards, chat, e-mail and surveys are used in the system.Science Code : 912.1.080Key Words : Web Based Distance Education, Learning ManagementSystem, Internet Assisted Education, E-Learning, OnlineLearning, Web Based Asynchronous LearningPage Number : 104Adviser : Dr. Ahmet TAŞKESEN