Kaynak kısıtlı projelerde karşılaşılan problemlere bir katı atık transfer projesinde çözüm önerileri
Solution suggestion on confronted problem of resource constraint project using a solid waste transfer station project
  1. Tez No: 254994
  2. Yazar: AHMET DURSUN ÜZÜM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MANİSALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada farklı senaryolar altında bir katı atık transfer istasyonu inşatı projesinin nakit akışları buna bağlı olarak net şimdiki değer grafikleri oluşturulmuştur. Süresel planlama durumu ve kısıtlı kaynak planlama durumları fazlara ayrılarak karşılaştırılmıştır.Yapılan çalışma iki ayrı bölümden oluşmuştur. İlk bölümde proje planlama tekniklerinden ve kısıtlı kaynak problemlerinden genel olarak bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise yapılan çalışmanın konusunu oluşturan nakit akışları, maksimum net şimdiki değer problemleri ele alınmıştır.Proje yönetimi, planlama tekniklerinin gelişim süreci ve CPM bazlı proje planlama tekniği ilk bölümde yer almıştır. Kısıtlı kaynaklarla proje planlama sırasında karşılaşılan problemler ve matematiksel gösterimleri ilk bölümde anlatılan diğer ana konuyu oluşturmaktadır.İkinci bölümde ise nakit akışları ve maksimum net şimdiki değer problemlerini ele alan model ve algoritmalara örnek verildikten sonra katı atık transfer istasyonu projesinin planlaması süresel ve kaynak bazlı olarak oluşturulmuştur. Oluşturulan planlamalar farklı senaryolar altında değerlendirilerek değişik amaç fonksiyonlar için incelenmiştir.Her bir senaryodan elde edilen veriler grafikleriyle birlikte sunulmuştur. Senaryolardan elde edilen veriler kıyaslanarak ulaşılan sonuçlar son bölümde açıklanmıştır.Bu çalışmanın amacı kaynak kısıtlı proje planlama altında nakit akışlarının zaman değeri problemine çözüm önerileri getirmektir. Dolayısıyla söz konusu bu çalışma kapsamında kurulan senaryoların problemin çözümüne yardımcı olacağı düşünülmüştür. Çalışmanın başlatılmasında, Türkiye' de inşaat sektöründe uygulanan planlama tekniklerinde düzensiz ve sistemsiz bir yapının varoluşu da önemli bir etken oluşturmuştur.Yapılan çalışma sonucunda kısıtlı kaynak kullanan senaryoların bütçe limitlerini daha az zorladığı ancak eşit zaman dilimlerinde kaynak problemi olmayan senaryolara nazaran daha düşük net şimdiki değer oluşturduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, cash flows of a solid waste transfer station construction project are formed under different circumstances. According to these cash flows, net present value graphics are formed. Time based planning situation and resource constraint planning situation are compared by being separated into phases.This study is composed of two sections. In the first section, project planning techniques and resource constraint planning problems are discussed. In the second, section cash flows and net present value problems which form the subject of this study are explained.Project management, development process of planning techniques and CPM based project planning technique take place in the first section. Problems during resource constraint project planning and their mathematical illustrations form the other main subject of this study prescribed in the first section.After giving examples to the models and algorithms that take into account the cash flows and maximum net present value problems, the planning of solid waste transfer station project is constructed based on time and resource. Constructed plans are examined and evaluated under different conditions for different object functions.The data obtained from each scenario is submitted with graphics. The results obtained from the comparison of data from each scenario are explained in last section.The aim of this thesis is to suggest solutions to the cash flows time value problems under resource constraint project planning. Therefore, it is considered that established scenario and models will help to solve the problem. An important factor for conducting this thesis is the disorder and unsystematic structure of planning methods in construction sector in Turkey.According to result of the studies, it has been observed that the scenarios used for constrained resources force the budget limits less than other scenarios. However, it has been also observed that when they are compared to the scenarios which have no resource problems within equal time intervals, they have lower net present value.